Uratowana drużyna piłkarska Tajlandii obudziła się w domu po raz pierwszy od tygodni

Uratowani w Tajlandii chłopcy jaskiniowi obudzili się we własnych domach w czwartek po raz pierwszy od ponad trzech tygodni, a wielu z nich wstało o świcie, aby wziąć udział w ceremonii religijnej.

12 chłopców w wieku od 11 do 16 lat i ich 25-letni trener zostali wypisani ze szpitala w północnej prowincji Chiang Rai w środę, a później wystąpili po raz pierwszy publicznie.

Podczas ogólnokrajowej transmisji telewizyjnej uśmiechali się, żartowali i okazywali sobie solidarność, dzieląc się szczegółami swoich traumatycznych przeżyć w zalanym kompleksie jaskiń Tham Luang.

Wielu chłopców pochodzi z sennej dzielnicy Mae Sai, w pobliżu granicy z Birmą. Niektórzy zostali przywitani uściskami, łzami i uśmiechami oczekujących krewnych i przyjaciół, kiedy wrócili do domu w środę. Inni zostali pobłogosławieni wodą, gdy weszli do swoich domów.

W czwartek niektórzy chłopcy i ich krewni wzięli udział w ceremoniach religijnych w świątyni Mae Sai Wat Pha That Doi Wao – starożytnej świątyni z malowniczym widokiem na okolicę.

Reporterom nie wolno było zbliżać się do chłopców i ich rodzin w świątyni, aby zapewnić im prywatność.

Ostatni z trzynastoosobowej grupy został wyprowadzony z jaskini w zeszły wtorek, kończąc wyczerpującą 13-dniową próbę, która pochłonęła życie Samarna Kunana, nurka-ochotnika i byłej marynarki wojennej Tajlandii, która przybyła, aby pomóc w misji ratunkowej.

Samarn zmarł 6 lipca po utracie przytomności podczas misji umieszczania butli z tlenem głęboko w jaskini, zaledwie dwa dni przed odprowadzeniem pierwszych chłopców w bezpieczne miejsce.

Podczas swojej telewizyjnej konferencji prasowej chłopcy powiedzieli, że kiedy weszli do jaskini 23 czerwca, planowali przebywać w jaskini tylko przez około godzinę po treningu piłki nożnej. Ale deszczowa ulewa zalała tunele, zatrzymując je.

Chłopcy nie mieli jedzenia i przeżyli tylko na wodzie. Na zmianę kopali w ścianach jaskini, mając nadzieję na znalezienie wyjścia.

„Piliśmy wodę ze stalaktytów. Pierwszego dnia wszystko było w porządku, ale po dwóch dniach zaczęliśmy czuć się zmęczeni” – powiedział 16-letni Pornchai Kamluang, dodając, że ich trener, Ekapol Chanthawong, powiedział im, aby w miarę możliwości nie ruszali się, aby zachować energię.

„To doświadczenie wzmocniło mnie i nauczyło nie poddawać się” – powiedział najmłodszy członek zespołu, który nazywa się Tytan.

Chłopcy w końcu spędzą czas jako nowicjusze buddyjscy mnisi, aby uczcić pamięć zmarłego nurka, powiedział w środę ich trener.

Zapisz się!
ŹRÓDŁOReuters/Associated Press
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/