Podejrzewa się, że czarna strona CIA w Tajlandii stanie się atrakcją turystyczną

Niewiele atrakcji turystycznych reklamuje się słowami „tu nie ma co oglądać”. Ale Muzeum Historyczne Obozu Ramasun w północno-wschodniej Tajlandii nie jest typowym miejscem docelowym: jest jednym z miejsc podejrzanych o organizację czarnego miejsca CIA i tajnego więzienia tortur.

Otwarta w sobotę jako muzeum baza powstała jako 7. radiowa stacja badawcza US Army w 1964 roku i zgodnie z oficjalną historią była wykorzystywana w wojnie wietnamskiej do szpiegowania komunistów i kontrolowania ruchów samolotów do 1976 roku.

Nieoficjalnie i od niedawna jest to jedno z trzech miejsc w odległej północno-wschodniej prowincji Udon Thani, co do których podejrzewa się, że należy do światowej sieci tajnych lokalizacji Centralnej Agencji Wywiadowczej USA, w których podejrzani o terroryzm byli poddawani wzmożonym przesłuchaniom.

Pierwsze międzynarodowe więzienie CIA znajdowało się w Tajlandii, a sieć była najbardziej aktywna w następstwie ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 r., kiedy doniesiono, że więźniom podtapiano lub wielokrotnie uderzano ich głowami o ściany.

Podpułkownik Ratkrit Daengthaisong, dowódca batalionu, który nadzoruje Ramasun, powiedział, że zbadał i doszedł do wniosku, że w kompleksie nigdy nie było tajnej placówki.

„Myślę, że dzieje się tak dlatego, że teren jest niedostępny dla osób z zewnątrz, podczas gdy miejscowi są świadomi istnienia podziemnego tunelu” – powiedział gazecie Bangkok Post. „To może dać im poczucie tajemnicy”.

Ratkrit powiedział, że rozmawiał z kilkoma staruszkami i nikt nigdy niczego nie widział. „Więc otworzymy obóz Ramasun dla publiczności i pozwolimy im zobaczyć na własne oczy. Zobaczysz budynek radarowy otoczony gigantycznymi wieżami radarowymi i 300-metrowym podziemnym tunelem”.

Od dawna mówi się, że Ramasun było miejscem, do którego CIA zabrało Riduana Isamuddina, znanego również jako Hambali, po jego aresztowaniu w 2003 roku. Wtedy najbardziej poszukiwany podejrzany o terroryzm w Azji Południowo-Wschodniej, z powiązaniami z osobami, które zorganizowały ataki z 11 września i zamachy bombowe na klub nocny na Bali w 2002 roku który zabił 202 osoby, Hambali był przetrzymywany w tajnym miejscu przez trzy lata przed przybyciem do Guantanamo Bay.

Prowadzony przez rząd Strona internetowa Katalogu Turystyki Tajlandii, mówi, że Ramasun został porzucony w latach 1976-1997. W tym czasie sprzęt radarowy nie działał, a materiały zostały skradzione. Niektóre z budynków stały się „siedliskami nietoperzy”.

Kolejne rządy Tajlandii zaprzeczały jakiemukolwiek udziałowi w czarnych witrynach CIA, a Stany Zjednoczone ani nie potwierdziły, ani nie zaprzeczały, by wykorzystywać ten kraj w wojnie z terroryzmem. Temat ten pojawił się ponownie na początku tego roku, kiedy Gina Haspel została wybrana przez prezydenta USA Donalda Trumpa na stanowisko dyrektora CIA.

Rolka podobno prowadziła czarną stronę o nazwie Kocie Oko w Udon Thani, gdzie nadzorowała przesłuchanie bombowca USS Cole, Abd al-Rahima al-Nashiriego. To było to samo miejsce, w którym Abu Zubaydah był podtapiany 83 razy w ciągu jednego miesiąca, zanim przybył Haspel.

Istnieją jednak sprzeczne informacje dotyczące tego, czy miejsce, które prowadził Haspel, było w Ramasun, czy też w bazie sił powietrznych Udon Thani oddalonej o 14 kilometrów. Baza ta nadal działa i prawdopodobnie w najbliższym czasie nie zostanie otwarta dla publiczności.

ŹRÓDŁOSydney Morning Herald Dzięki uprzejmości Michaela Ruffles
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/