Tajski rząd naciska na legalizację medycznej marihuany

BANGKOK: Tajlandia wdraża plany legalizacji medycznej marihuany, powiedział AFP urzędnik w środę (31 października), ponieważ kraj ma nadzieję zarobić na wielomiliardowym przemyśle dzięki produktowi, który jego zwolennicy uważają za jeden z najlepszych na świecie.

Kilka krajów przyjęło stosowanie marihuany leczniczej, w tym Kanada, Australia, Izrael i ponad połowa stanów w USA.

Ale Tajlandia byłaby pierwszym krajem w Azji, który by to zrobił, wykorzystując rynek, który według szacunków amerykańskiego Grand View Research może osiągnąć 55.8 miliarda dolarów do 2025 roku.

Projekt ustawy zezwalający na jej ograniczone wykorzystanie został wysłany do Narodowego Zgromadzenia Ustawodawczego (NLA) rządu wojskowego.

„Przesłaliśmy ustawę mówcy”, powiedział AFP Jet Sirathraanon, przewodniczący stałej komisji zdrowia publicznego NLA, dodając, że za mniej niż miesiąc odbędzie się pierwsze czytanie w rządowym parlamencie.

Konopie byłyby przeznaczone „tylko do leków, a nie do rekreacji” – dodał.

Marihuana pozostaje nielegalna w Tajlandii, z surowymi karami za handel narkotykami, mimo że kraj pozostaje kluczowym regionalnym ośrodkiem tranzytowym i producentem narkotyków.

Ale idea medycznej marihuany od dawna była bardziej akceptowalna dla szerokich kręgów społeczeństwa w kraju, w którym jest buddyjska większość, a urzędnicy rządowi już wcześniej dyskutowali o potrzebie zreformowania prawa antynarkotykowego.

Jet powiedział, że Tajlandia zbyt długo zwlekała z wprowadzeniem zmian, podczas gdy inne kraje, takie jak Kanada i Australia, wykorzystały ten moment, w tym zalegalizowały eksport.

Powołał się na możliwości generowania dochodów, jakie zmiana przepisów zapewniłaby Tajlandii, a także na korzystne skutki, jakie może to mieć dla pacjentów cierpiących na ból.

Pochwalił również jakość roślin z południowo-wschodniej Azji, które szczególnie dobrze rozwijają się na pograniczu Złotego Trójkąta Tajlandii, Laosu i Birmy.

„Robię to, ponieważ jest to szansa dla Tajów” – powiedział. „Tajlandia ma najlepszą marihuanę na świecie”.

Eksperci są zgodni i widzą podobny potencjał.

„Dzisiaj Tajlandia może produkować niesamowitą marihuanę za ułamek kosztów zachodnich hodowców”, powiedział Jim Plamondon, wiceprezes ds. marketingu w Thai Cannabis Corporation, określanym jako pierwsza legalna firma marihuany w kraju.

„Jutro Tajlandia odzyska swoje dziedzictwo kulturowe, stając się wiodącym na świecie hodowcą, przetwórcą i producentem produktów z konopi” – powiedział.

„Każda firma, która poważnie traktuje konopie indyjskie, powinna zacząć przenosić swój łańcuch dostaw do Tajlandii”.

Dzięki uprzejmości Associated Press i Channel News Asia.

Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/