Japoński turysta w szpitalu w stabilnym stanie po uderzeniu przez Tour Bus podczas przekraczania Beach Road

We reported earlier this week that a Japanese tourist was taken to Memorial Hospital after he fell under the wheels of a tour bus while crossing the road in Central Pattaya on Wednesday night. We are happy to report he is in stable condition and expected to recover from his injuries.

The accident happened by the end of Soi 13/1 around 11.30pm.

The victim, aged about 40-50, suffered head trauma.

The bus belongs to Sermyon Tour – a sticker on the rear described the service as “Expert Bus”.

Driver Phaisan Saengsai, 52, said that he was on his way to Walking Street with a group of Chinese tourists.

He said the pedestrian staggered and fell under his wheels.

He stopped immediately and got down to investigate before calling the police and rescue services. Police have investigated the incident and examined CCTV and will not be charging the driver as the pedestrian staggered into the bus and ran in front of him.

Pan Adam Judd jest współwłaścicielem mediów TPN od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał również w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Jego doświadczenie obejmuje sprzedaż detaliczną, HR i zarządzanie operacjami, a od wielu lat pisze o nowościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i odwiedza ten kraj jako regularny gość od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt z nami poniżej. Historie prosimy o e-mail Pattayanewseditor@gmail.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/