Medyczna marihuana została zalegalizowana w Tajlandii

BANGKOK (Reuters) – we wtorek Tajlandia zatwierdziła marihuanę do użytku medycznego i badań, pierwszą legalizację leku w regionie, w którym obowiązują jedne z najsurowszych na świecie przepisów dotyczących narkotyków.

Powołany przez juntę parlament Tajlandii, kraju, który do lat 1930. XX wieku miał tradycję używania marihuany w celu łagodzenia bólu i zmęczenia, przegłosował nowelizację ustawy o środkach odurzających z 1979 r. na dodatkowej sesji parlamentarnej zajmującej się napływem ustaw przed świętami Nowego Roku.

„To noworoczny prezent od Narodowego Zgromadzenia Ustawodawczego dla rządu i narodu tajlandzkiego” — powiedział Somchai Sawangkarn, przewodniczący komisji redakcyjnej, podczas transmitowanej przez telewizję sesji parlamentarnej.

Podczas gdy kraje od Kolumbii po Kanadę zalegalizowały marihuanę do użytku medycznego, a nawet rekreacyjnego, narkotyk pozostaje nielegalny i stanowi tabu w większości krajów Azji Południowo-Wschodniej, w której obowiązują jedne z najsurowszych kar na świecie za naruszenia prawa antynarkotykowego.

Handlarze marihuany mogą podlegać karze śmierci w Singapurze, Indonezji i Malezji.

Ale w Tajlandii główne kontrowersje związane z legalizacją dotyczyły wniosków patentowych zagranicznych firm, które mogłyby pozwolić im zdominować rynek, utrudniając tajskim pacjentom dostęp do leków, a tajlandzkim naukowcom dostęp do ekstraktów z marihuany.

„Zamierzamy zażądać, aby rząd wycofał wszystkie te prośby, zanim prawo wejdzie w życie” – powiedział Panthep Puapongpan, dziekan Instytutu Medycyny Integracyjnej i Przeciwstarzeniowej Rangsit.

Niektórzy zwolennicy Tajlandii mają nadzieję, że wtorkowe zatwierdzenie utoruje drogę do legalizacji do użytku rekreacyjnego.

„To pierwszy mały krok naprzód” – powiedział Chokwan Chopaka, aktywista z Highland Network, grupy zajmującej się legalizacją konopi indyjskich w Tajlandii.

ŹRÓDŁOReuters
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/