Siedem powodów, dla których poziom znajomości języka angielskiego w Tajlandii jest najniższy w Azji Południowo-Wschodniej

Źródło: TastyThailand

Tajlandia ma najniższy poziom znajomości języka angielskiego w Azji Południowo-Wschodniej i od lat zaobserwowano niewielką poprawę. Nawet po 12-15 latach nauki języka angielskiego niewielu Tajów jest w stanie prowadzić rozmowę po angielsku na poziomie wykraczającym poza podstawowy, a niektórzy nawet tego nie potrafią.
W ciągu ostatnich kilku lat, gdy w krajach takich jak Wietnam i Laos poziom znajomości języka angielskiego przewyższa Tajlandię, stało się oczywiste, że winny jest tajski system edukacji. Ale dlaczego?

Edukacja w Tajlandii to system Rote – W tajskich szkołach uczniów uczy się kopiowania tego, co nauczyciel zapisuje na tablicy, i zapamiętywania tego. Podczas nauki języka angielskiego na tablicy zapisuje się gramatykę i słownictwo. Uczniowie kopiują i zapamiętują. Nie ma dyskusji, zadawania pytań nauczycielowi i samodzielnego myślenia. Nic dziwnego, że znajomość języka angielskiego w Tajlandii jest najniższa w Azji Południowo-Wschodniej.

Nie uczy się umiejętności krytycznego myślenia – W Tajlandii nie uczy się umiejętności krytycznego myślenia. Rzadko oczekuje się od uczniów, że będą myśleć samodzielnie, więc nie kwestionuj niczego, czego naucza nauczyciel. Kiedy tajlandzcy uczniowie muszą używać umiejętności krytycznego myślenia, aby zrozumieć złożoną strukturę języka angielskiego, przy braku tych umiejętności nie są w stanie tego zrobić.
Ponieważ umiejętność krytycznego myślenia uczy również pewności siebie, jest to również ważny powód, dla którego większość tajskich uczniów nie ma pewności siebie, jeśli chodzi o mówienie po angielsku – jest to również niezbędne do prawidłowej nauki języka.

Edukacja tajska koncentruje się na gramatyce – Przez większość lat tajlandzcy uczniowie uczą się języka angielskiego, zajęcia zwykle koncentrują się na nauce gramatyki języka angielskiego. Oznacza to, że większość tajskich uczniów jest dobra z gramatyki języka angielskiego, ale jeśli chodzi o mówienie, mają niewielką praktykę, więc nie mogą. Tak naprawdę prowadzenie rozmowy przy użyciu czegoś więcej niż tylko podstawowego słownictwa jest dla nich niemożliwe.

Tajlandzcy nauczyciele są słabo wyszkoleni – Chociaż większość tajskich nauczycieli ciężko pracuje, aby uczyć swoich uczniów, niewielu ma umiejętności prawidłowego nauczania języka angielskiego. Przeszli przez ten sam kiepski system szkół średnich, kształcili się na nieodpowiednich uniwersytetach i uczęszczali na kursy doskonalenia nauczycieli, które w porównaniu z zachodnimi standardami są bezużyteczne.
Większość nauczycieli tajskiego języka angielskiego również słabo mówi po angielsku, dlatego ucząc swoich uczniów, przekazują te same umiejętności gramatyczne i słownictwo, których nauczono ich w szkole.

Rodzimi nauczyciele języka angielskiego są niewykwalifikowani – Ze względu na niskie pensje, jakie płaci większość tajskich szkół, w Tajlandii uczy niewielu w pełni wykwalifikowanych rodzimych nauczycieli języka angielskiego. Oznacza to, że w Tajlandii żyją głównie rodzimi użytkownicy języka angielskiego, którzy a) mogą posiadać wykształcenie wyższe, ale nie studiować, b) mogą w ogóle nie posiadać wykształcenia uniwersyteckiego lub c) w niektórych przypadkach są to osoby posługujące się fałszywymi certyfikatami ukończenia studiów wyższych dostać pracę nauczyciela.
Cierpią tajscy uczniowie uczący się języka angielskiego, ponieważ większość nauczycieli jest nauczana przez rodzimych użytkowników języka angielskiego, którzy nie mają kwalifikacji do nauczania języka angielskiego. Tajskie Ministerstwo Edukacji powoli wprowadza zmiany i wymaga wyższych kwalifikacji od rodzimych nauczycieli anglojęzycznych. Jednakże, jeśli oferowane wynagrodzenia nie wzrosną, a kursy certyfikacyjne wymagane przez tajskie ministerstwo od nauczycieli języka angielskiego nie okażą się przydatne, jest mało prawdopodobne, że Tajlandia będzie w stanie przyciągnąć nauczycieli, których potrzebuje.

Tajskie Ministerstwo Edukacji – Mimo dobrych intencji, wprowadzane przez tajskie Ministerstwo Edukacji ciągłe zmiany w programie nauczania, przepisach dotyczących nauczania i wymaganiach certyfikacyjnych nie przyciągają lepszych nauczycieli. Jeśli już, to gonią najlepszych, jakich mają.
Dopóki tajskie Ministerstwo Edukacji nie ustali standardów dla nauczycieli języka angielskiego podobnych do standardów zachodnich i nie będzie płacić wyższych wynagrodzeń, mają one niewielkie szanse na zatrudnienie lepszych nauczycieli, zarówno tajskich, jak i rodzimych użytkowników języka angielskiego, dla tajskich uczniów.
Ponieważ poziom znajomości języka angielskiego w Tajlandii stale spada w porównaniu z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej, ma to wpływ na zdolność kraju do rozwoju gospodarki, a także na jego stabilność. Bez wyższego poziomu znajomości języka angielskiego większość tajskich pracowników nie będzie w stanie konkurować z tymi samymi pracownikami w Wietnamie, Laosie, Malezji i Singapurze, co będzie w dalszym ciągu powstrzymywać kraj.

Brak przywiązywania wagi do nauki języka angielskiego –W życiu osobistym i zawodowym, w większości zawodów, w tym w branży turystycznej, nie przywiązuje się wagi do nauki języka angielskiego i posługiwania się nim. Tak naprawdę w wielu przypadkach tajski poziom myślenia jest taki: dlaczego turyści nie uczą się naszego języka, dlaczego powinniśmy go używać?

ŹRÓDŁOSmaczna Tajlandia
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/