Tajlandia prawdopodobnie wdroży bardziej tolerancyjną politykę wobec uchodźców po ostatnich głośnych sprawach

Szef imigracji Tajlandii obiecał, że nie będzie zmuszał uchodźców do „przymusowego powrotu do domu”, po tym jak rozpaczliwa prośba jednej z Saudyjek o przesiedlenie zwróciła uwagę świata na kraj, który nie uznaje osób ubiegających się o azyl.

Kraj ten nie jest sygnatariuszem konwencji ONZ w sprawie uchodźców i od dawna znajduje się pod ostrzałem za przetrzymywanie ich w ośrodkach detencyjnych lub deportowanie ich z powrotem do represyjnych reżimów, gdzie grozi im więzienie lub gorzej.

Wiele spraw nie trafia na nagłówki gazet, ale zmieniło się to na początku tego miesiąca, kiedy 18-letni saudyjski uciekinier Rahaf Mohammed al-Qunun przybył do Bangkoku i powstrzymał deportację, zabarykadując się w hotelu na lotnisku, tweetując na żywo pat z międzynarodowym wydarzeniem. publiczność.

Została przekazana agencji ONZ ds. uchodźców w ciągu kilku dni i przesiedlona do Kanady w ciągu tygodnia, gdzie została powitana przez minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland po wylądowaniu w Toronto w sobotę.

Qunun powiedziała, że ​​doznała przemocy w ultrakonserwatywnym królestwie i odmówiła przyjmowania członków rodziny, którzy przybyli do Tajlandii po jej ucieczce.

Błyskawiczne rozpatrzenie jej sprawy było bezprecedensowe w Tajlandii i było nadzorowane niemal od początku do końca przez szefa imigracji Surachate Hakparn, dosadnie mówiącego, zorientowanego w mediach urzędnika o pseudonimie „Wielki Żart”, który został niedawno powołany na tę rolę i obiecał reformy.

Odpowiadając na pytania dotyczące traktowania uchodźców w Tajlandii, Surachate powiedział słuchaczom w klubie zagranicznych korespondentów, że przyjmie nowe podejście i że pod jego nadzorem „nie będzie nikogo odesłanego do kraju, jeśli nie będzie chciał wracać ”. Dodał, że jako szef wydziału „będziemy teraz przestrzegać międzynarodowych norm”.

Spotkanie „Wielki Żart” z urzędnikami ONZ.

Ale roszczenia spotkały się ze sceptycyzmem, biorąc pod uwagę listopadowe aresztowanie w Tajlandii piłkarza-uchodźcy Hakeema Al-Araibiego, który otrzymał prawo stałego pobytu w Australii, ale został zatrzymany na lotnisku w Bangkoku podczas próby wyjazdu na wakacje.

Al-Araibi, były zawodnik reprezentacji Bahrajnu, jest poszukiwany pod zarzutem uszkodzenia komisariatu policji podczas Arabskiej Wiosny w Państwie Zatoki Perskiej, ale organizacje prawnicze twierdzą, że grał wtedy mecz, a zarzuty są fałszywe .
Surachate powiedział, że sprawa jest inna, ponieważ istnieje zaległy nakaz aresztowania Al-Araibi w Bahrajnie, ale powiedział, że może argumentować swoją sprawę w sądzie.

Australia wezwała do powrotu Al-Araibiego do kraju, gdzie mieszka w Melbourne i gra w półprofesjonalnej drużynie piłkarskiej.

Powiedział również, że przetwarzanie doświadczeń Qunun nie posłuży jako model dla przyszłych spraw w Tajlandii i zaprzeczył, jakoby władze ugięły się pod presją, gdy historia stała się wirusowa, a Qunun zdobył dziesiątki tysięcy obserwujących na Twitterze.

„Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie” – powiedział.

Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/