Baht wciąż rośnie w siłę – oto dlaczego

Źródło: Bloomberg

Tajlandzkiego bahta nie da się powstrzymać.

Najlepszy zeszłoroczny wynik we wschodzącej Azji zyskał w tym roku kolejne 4.2 procent w stosunku do dolara, co jest największym zyskiem w regionie, a napędza go szereg czynników lokalnych i zagranicznych. Żeby wymienić tylko kilka:

Wspierające czynniki, które pojawiły się w styczniu
Globalni inwestorzy kupili w tym miesiącu 256 mln netto lokalnych akcji do 30 stycznia, największy napływ od września 2016 r.

Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wzrosła w grudniu do 5 miliardów dolarów z 1.6 miliarda w listopadzie, przekraczając szacunki dotyczące nadwyżki 3.5 miliarda dolarów, jak wynika z danych banku centralnego. Saldo jest nadwyżką co miesiąc od września 2014 r. i wyniosło 37.7 mld USD w 2018 r.

Inflacja pozostaje łagodna na poziomie 0.4 proc. w grudniu, najwolniejszy wzrost od 2017 r. Ministerstwo Finansów spodziewa się 4-proc. wzrostu gospodarczego w 2019 r., z prognozą wzrostu eksportu o 4.5 proc.

Według rządu liczba przyjazdów turystów osiągnie w 41.1 r. rekordową liczbę 2019 mln

Waluta płynie również na fali optymizmu dla rynków wschodzących, ponieważ bardziej gołębia Rezerwa Federalna łagodzi presję na wzrost kursu dolara, podczas gdy perspektywy, że napięcie handlowe między USA a Chinami może złagodzić, zwiększa apetyt na ryzyko

„Baht może nadal osiągać lepsze wyniki”, powiedział Jitipol Puksamatanan, główny strateg w Krung Thai Bank Pcl, który był drugim najdokładniejszym prognostykiem dla waluty w ostatnim kwartale w rankingu Bloomberga. Dodał, że silne zagraniczne inwestycje bezpośrednie, nadwyżka na rachunku obrotów bieżących przy niższych cenach ropy i słaba inflacja również wspierają baht.

Perspektywa kolejnej podwyżki stóp procentowych przez tajlandzki bank centralny w drugiej połowie roku pomoże wzmocnić walutę, zwłaszcza w świetle prawdopodobnej przerwy w zacieśnianiu przez Rezerwę Federalną, powiedział Jitipol. Przewidywał, że baht umocni się do 31 do końca roku, w porównaniu z 31.221, gdzie był notowany o 2:53 w Bangkoku.

Bank Tajlandii również nie wydaje się zbytnio zaniepokojony aprecjacją bahta. Siła waluty jest dobrą okazją dla tajlandzkich firm do importowania maszyn w celu zwiększenia produktywności, powiedział w zeszłym tygodniu zastępca prezesa banku centralnego Chantavarn Sucharitakul.
Historia Przewodnikiem?

Jeśli historia jest jakimkolwiek przewodnikiem, prognozy bahta na luty nadal są optymistyczne. Waluta zyskała w tym miesiącu w ośmiu z ostatnich dziewięciu lat.

Jednak dla niektórych ryzyko polityczne, w tym pierwsze wybory w kraju od czasu zamachu stanu w 2014 r. zaplanowanego na marzec, oraz spowolnienie wzrostu w Chinach pozostają ryzykiem.

Kiedy juan spadnie, „baht również spadnie niżej” – powiedział Michael Every, szef działu badań rynków finansowych Azji w Rabobank z Hongkongu, który był najdokładniejszym prognostykiem dla bahta. „Dodatkowo każdy nowy rząd wyda więcej pieniędzy, a tym samym zmniejszy nadwyżkę na rachunku bieżącym”.

Rabobank, opierając się na jego niedźwiedziej opinii na temat chińskiego juana, ocenia do końca roku na poziomie 33.7 dolara za dolara.

Zapisz się!
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/