Co oznaczają wyniki wyborów i dokąd rząd Tajlandii zmierza dla nowicjuszy

Poniższy artykuł jest dzięki uprzejmości Reuters. Cały kredyt jest im dany. Publikujemy go ponownie, ponieważ stanowi doskonałe, bezstronne podsumowanie tego, co wyniki wyborów w tym momencie oznaczają dla Tajlandii.

BANGKOK (Reuters) – Dwa dni po wyborach, które miały przywrócić demokratyczne rządy i stabilność, Tajlandia pogrążyła się w większej niepewności dzięki złożonemu systemowi parlamentarnemu, który według krytyków opracowała junta wojskowa, aby potknąć rywali.

Komisja Wyborcza została oskarżona o niekompetencję, a nawet współudział w oszukiwaniu w niedzielnym sondażu, a opublikowanie oficjalnych wyników 500-osobowej izby niższej może zająć kolejne sześć tygodni.

Komisja w poniedziałek ogłosiła zwycięzców 350 mandatów w Izbie Reprezentantów, ale pozostałych pozna dopiero 9 maja.
Do tego czasu nie będzie jasne, czy następny rząd zostanie utworzony przez partię, która chce, aby przywódca junty i były szef armii Prayuth Chan-Ocha pozostał na stanowisku premiera, czy też „front demokratyczny” kierowany przez partię obaloną w zamachu stanu w 2014 r. .

DLACZEGO PEŁNE WYNIKI TRWAJĄ TAK DŁUGO?
Po części z powodu skomplikowanych przepisów wyborczych napisanych przez zwolenników junty trzy lata temu, a po części dlatego, że Komisja Wyborcza nie zakończyła jeszcze pełnego liczenia głosów.

W rzeczywistości większość partii szacuje swój przybliżony udział w mandatach na podstawie częściowych wyników i obie strony rozpoczęły negocjacje w celu utworzenia koalicji na tej podstawie.

Partia Prayutha prawdopodobnie ma wystarczającą liczbę głosów, aby utrzymać go na stanowisku premiera, ale potrzebuje koalicjantów w Izbie Reprezentantów, niższej izbie parlamentu, aby stworzyć stabilny rząd.

CO TRZEBA ZROBIĆ, ABY WYGRAĆ WYBORY?
Oficjalnie magiczną liczbą przy wyborze kolejnego premiera jest 376 głosów – większość łącznego głosowania 500-osobowej Izby Reprezentantów i 250-osobowego Senatu.

Ale wyzwanie zdobycia 376 głosów jest różne dla obu obozów.

Ponieważ Senat jest powoływany w całości przez juntę, partia Prayutha potrzebuje tylko około 126 miejsc w Izbie Reprezentantów, samodzielnie lub z koalicjantami.
Ale „demokratyczny front” partii kierowanych przez lojalistów obalonego byłego premiera Thaksina Shinawatry musi zdobyć 376 z 500 mandatów w Izbie Reprezentantów, aby wybrać premiera, bo nie może liczyć na wiele, a nawet żaden, głosów w Senacie.

MIEJSCA W OKRĘGACH A MIEJSCA W PARTII
Tylko 350 miejsc w Izbie Reprezentantów to wybierane bezpośrednio „miejsca w okręgach wyborczych”, w których kandydat z największą liczbą głosów wygrywa okręg w systemie „pierwszy obok stanowiska”.

Laureatów tych miejsc ogłoszono w poniedziałek.

Pro-Thaksin opozycyjna partia Pheu Thai zdobyła 137 mandatów w Izbie Reprezentantów, podczas gdy popierająca juntę partia Palang Pracharat, która chce utrzymać Prayuth u władzy, zdobyła 97 mandatów.

Bezpartyjna partia Bhumjaithai, która oficjalnie nie sprzymierzyła się z żadnym obozem, zdobyła 39 mandatów. Partia Demokratów, która zadeklarowała, że ​​nie stanie po stronie Pheu Thai, zdobyła 33 mandaty.

Nowa postępowa partia Future Forward zdobyła 30 mandatów. Byłaby częścią antyjuntowego frontu demokratycznego.

Pozostałe partie zdobyły 14 mandatów.

MIEJSCA IMPREZOWE
Pozostałe 150 „miejsc partyjnych” w izbie niższej rozdziela się według skomplikowanej formuły opartej na ogólnej liczbie oddanych głosów i udziale każdej partii w ogólnokrajowych głosach.

Formuła dzieli całkowitą liczbę głosów oddanych w całym kraju przez 500 miejsc w Izbie Reprezentantów. Tak więc, gdyby głosowało 40 milionów ludzi, „wartość” jednego miejsca w Izbie wyniosłaby 80,000 XNUMX głosów.

Formuła skutecznie ogranicza liczbę mandatów, jakie może zdobyć jedna partia. Jeśli partia osiągnęła już lub zbliża się do limitu mandatów w okręgach wyborczych, nie może uzyskać więcej mandatów partyjnych.

Dokładny podział mandatów partyjnych nie będzie znany, dopóki Komisja Wyborcza nie opublikuje nieoficjalnych wyników, które spodziewane są w piątek. To pokaże całkowitą liczbę oddanych głosów i udział w nich partii.

Ostateczne liczby zostaną jednak podane dopiero 9 maja, kiedy zostaną opublikowane oficjalne wyniki. To powiedziawszy, częściowe wyniki do 94 procent opublikowane w niedzielę wieczorem dają wskazówki.

Ponieważ Pheu Thai ma już 137 mandatów w okręgach wyborczych, może równie dobrze przekroczyć swój „limit” mandatów i dlatego jest mało prawdopodobne, aby uzyskał jakiekolwiek mandaty partyjne.

Ale Palang Pracharat ma tylko 97 mandatów w okręgach wyborczych, a ponieważ prowadził również w ogólnokrajowym głosowaniu powszechnym, prawdopodobnie zdobędzie 15-25 mandatów więcej w partii.

Zsumowanie mandatów zbliżyłoby Palang Pracharat do 126 miejsc potrzebnych do głosowania na Prayutha jako premiera, dlatego wielu zakłada, że ​​przywódca junty pozostanie na stanowisku.

KTO MOŻE TWORZYĆ RZĄD?
Technicznie rzecz biorąc, każda ze stron potrzebowałaby ponad 250 miejsc, czyli połowy z 500-osobowej izby niższej, aby utworzyć następny rząd.

Jednak „front demokratyczny” potrzebowałby 376 miejsc w Izbie Reprezentantów, aby najpierw zatwierdzić jednego z kandydatów na premiera ze swojej strony, ponieważ nie mógł liczyć na członków powołanego przez juntę Senatu, który poparłby jego kandydatów.

Palang Pracharat, zakładając, że wszyscy członkowie Senatu zagłosują zgodnie, będzie blisko 126 mandatów potrzebnych do utrzymania Prayutha. Będzie jednak potrzebować koalicjantów, którzy mogą liczyć na ponad 250 mandatów w Izbie Reprezentantów, aby stworzyć stabilny rząd koalicyjny.

Zapisz się!
ŹRÓDŁOReuters, tajska wiza
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/