Tajlandia nagrodziła Weibo najpopularniejszym miejscem docelowym 2019 wśród chińskich turystów

2019/08/04 12:29:46

Chiny-

Thailand was recently awarded as one of the “most anticipated and popular outbound tourist destinations of 2019” due to its high-quality content and high click-through on the Weibo Page.

The award was announced at the “2019 Weibo Tourism Impact Forum” hosted by Sina Tourism and Weibo Tourism, held on August 4th at the Century City International Conference Centre in Chengdu, Sichuan province, People’s Republic of China.

Ms. Prompeth Lertratanapreecha, Deputy Director of the TAT Shanghai Office, attended the event and accepted the award.

Weibo is currently one of the largest social media platforms in China, which has gathered all the top tourism representatives of China.

The awards of the evaluation objectively show the current Chinese tourists travel intentions and behavioral habits.

In recent years, TAT has been working closely with social media in order to better promote and serve Chinese guests.

The number of Chinese tourists to Thailand in 2018 was about 10.5 million, up 7% year-on-year.

 

ŹRÓDŁOWiadomości biznesowe z Tajlandii
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem mediów TPN od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał również w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Jego doświadczenie obejmuje sprzedaż detaliczną, HR i zarządzanie operacjami, a od wielu lat pisze o nowościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i odwiedza ten kraj jako regularny gość od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt z nami poniżej. Historie prosimy o e-mail Pattayanewseditor@gmail.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/