Ministerstwo Turystyki twierdzi, że turystyka zagraniczna wzrosła w lipcu o prawie 5%, co oznacza duży wzrost przyjazdów z Chin

BANGKOK, Aug 27 (Reuters) – 

Thailand saw a rise of 4.72% in July from a year earlier, after rising 0.89% in tourist arrivals in June, the tourism ministry said in an official statement on Tuesday.

* The 3.33 million tourists in July spent about 167.3 billion baht ($5.47 billion), up 3.11% from a year earlier.

* Visitors from China, Thailand’s biggest source of tourists, rose 5.81% in July from a year earlier, after dropping 7.1% in June.

The tourism ministry did not go into detail about the report and how the numbers were reached. Comments on social media were largely skeptical about the report.

Source: Tourism Ministry, Reuters

Pan Adam Judd jest współwłaścicielem mediów TPN od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał również w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Jego doświadczenie obejmuje sprzedaż detaliczną, HR i zarządzanie operacjami, a od wielu lat pisze o nowościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i odwiedza ten kraj jako regularny gość od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt z nami poniżej. Historie prosimy o e-mail Pattayanewseditor@gmail.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/