Rząd Tajlandii twierdzi, że gospodarka zwalnia, ale nie ma recesji, bodźce pobudzą wzrost

BANGKOK (Reuters) – Tajlandzka gospodarka właśnie zwalnia, ale nie jest jeszcze w recesji, a niedawno ogłoszone przez rząd środki stymulacyjne powinny pomóc w podniesieniu wzrostu do 3% w tym roku, powiedział minister finansów tego kraju w środę.

 

Druga co do wielkości gospodarka Azji Południowo-Wschodniej odnotowała w drugim kwartale wzrost zaledwie o 2.3%, co jest najsłabszym rocznym tempem od prawie pięciu lat, ponieważ jej eksport, kluczowy czynnik wzrostu, spadł w obliczu rosnących napięć handlowych i silnej waluty THB=TH. Baht jest walutą o najlepszych wynikach w Azji, która w tym roku wzrosła o 6.4% w stosunku do dolara.

 

W zeszłym miesiącu rząd ogłosił pakiet stymulacyjny o wartości 10 miliardów dolarów, który obejmie wsparcie dla rolników i turystyki w celu pobudzenia działalności krajowej.

 

„Mogę potwierdzić, że gospodarka Tajlandii nie wpadła w recesję, ponieważ wciąż rośniemy, ale w wolniejszym tempie” – powiedział dziennikarzom Uttama Savanayana.

 

Powiedział, że oprócz pakietu stymulacyjnego rząd przyspieszy inwestycje firm państwowych do ponad 300 miliardów bahtów (9.80 miliarda dolarów), jako cel na bieżący rok podatkowy do września. Dodał, że budżet inwestycyjny państwowych firm ma wzrosnąć o co najmniej 10 proc.

 

W środę wspólna komisja bankowości, handlu i przemysłu wyraziła zaniepokojenie gospodarką zależną od handlu, której brakuje „czynników wspierających” i która może wzrosnąć w tym roku mniej niż prognozowano 2.9%-3.3%.

 

Bank centralny powiedział w zeszłym tygodniu, że gospodarka może wzrosnąć w tym roku o mniej niż 3%, po wzroście o 4.1% w zeszłym roku.

 

Uttama powiedział, że nie martwi się wysokim poziomem zadłużenia gospodarstw domowych, ponieważ niektóre pożyczki były przeznaczone dla firm i nadal generują dochód, podczas gdy inne były zabezpieczone.

 

„Ale nie popadamy w samozadowolenie” – powiedział. „Będziemy to ściśle monitorować, chociaż nie jest to jeszcze zmartwienie”.

 

Pod koniec marca zadłużenie gospodarstw domowych w Tajlandii wynosiło prawie 13 bilionów bahtów (346.04 miliardów funtów), czyli równowartość 78.7% produktu krajowego brutto (PKB), co było jednym z najwyższych w Azji i wzrosło z 53.5% na początku 2009 roku.

 

Wysokie zadłużenie hamuje konsumpcję prywatną, która stanowi połowę gospodarki, i jest problemem dla banku centralnego.

Źródło/zdjęcie: Reuters

Obraz po treści postu
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/