Tajlandia w pełni zalegalizuje usługi przewozu pasażerów, takie jak Grab, do początku 2020 r., mówi Ministerstwo Transportu

BANGKOK (Reuters) – Tajlandia opracowała wytyczne dotyczące regulacji firm oferujących przewozy i zamierza zalegalizować usługi do marca 2020 r., poinformowało w piątek ministerstwo transportu.

Usługi wspólnego przejazdu istnieją w legalnej szarej strefie w Tajlandii, a policja rutynowo zatrzymuje kierowców i nakłada na nich grzywny, ponieważ nie są prawidłowo zarejestrowani.

Wytyczne wymagają, aby pojazdy prywatne były rejestrowane i wyposażone w system GPS, poinformowało w komunikacie ministerstwo transportu. Kierowcy będą potrzebować publicznego prawa jazdy.

Jak podało ministerstwo, firmy oferujące przewozy drogowe muszą weryfikować tożsamość kierowców i prowadzić całodobowe centrum reklamacji.

„Musimy przyjrzeć się temu, co jest możliwe w ramach prawa, aby dać społeczeństwu wybór – a nie zwiększać konkurencji z taksówkami w systemie” – powiedział Reuterowi zastępca stałego sekretarza Jirut Wisansitr.

Usługi rezerwacji przejazdów są popularne w 67-milionowym kraju, ponieważ są czasami tańsze i rzadziej odmawiają zabrania pasażerów do miejsca docelowego niż zwykłe taksówki, ale irytują tradycyjnych taksówkarzy.

Proponowane zmiany pojawiają się po kampanii partii Bhumjaithai w tegorocznych wyborach, która obiecała zalegalizowanie usług przewozu osób. Partia zdobyła wystarczającą liczbę mandatów, by wstąpić do koalicyjnego rządu i powierzono jej odpowiedzialność za ministerstwo transportu.

Niektóre firmy przewozowe działają na nieuregulowanym rynku Tajlandii od kilku lat.

Grab z siedzibą w Singapurze oferuje przejażdżki samochodami i motocyklami, podczas gdy jego rywal Get, jednostka indonezyjskiego Go-Jek, oferuje wyłącznie przejażdżki motocyklem.

Tajskie firmy również zainwestowały w start-upy typu ride-sharing.

Źródło: Reuters

ŹRÓDŁOReuters
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/