Commerce Minister steamrolls over 550 million baht of pirated goods, says Thailand is going tough on pirated items

Commerce minister and deputy prime minister Jurin Laksanavisit was a guest of honor at a big event to show that Thailand cares about stamping out pirated goods. 

He was pictured atop a steamroller along with some Thai actresses going over more than ten million items estimated to be worth about 550 million baht

Jurin said it was all part of ongoing efforts to stamp out pirate goods from Thailand and increase confidence from people like foreign investors.

Several countries Embassy personnel was among those invited to the show at an artillery airfield in Don Muang northern Bangkok on Thursday morning.

Naew Na said that 10,620,825 items were pulverized in the event designed to exhibit Thailand’s transparency in their actions to stop piracy.

ŹRÓDŁOThai Visa, Naew Na
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem mediów TPN od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał również w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Jego doświadczenie obejmuje sprzedaż detaliczną, HR i zarządzanie operacjami, a od wielu lat pisze o nowościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i odwiedza ten kraj jako regularny gość od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt z nami poniżej. Historie prosimy o e-mail Pattayanewseditor@gmail.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/