Tajski Trybunał Konstytucyjny orzeka na korzyść premiera w przypadku, czy powinien on legalnie być głową państwa, pozostaje premierem.

Tajski Sąd Konstytucyjny orzekł, że były szef NCPO nie był „innym urzędnikiem państwowym”, otwierając drogę premierowi Prayutowi Chan-o-cha do pozostania na stanowisku szefa rządu. „Wyjaśnienie” nie jest zaskoczeniem dla ekspertów politycznych, którzy przewidzieli wynik na długo przed oficjalnym przesłuchaniem przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Kwestia statusu premiera generała Prayuta została podniesiona w Trybunale Konstytucyjnym przez około 100 posłów opozycji, którzy twierdzili, że jego status jako premiera Tajlandii powinien się skończyć, ponieważ był on również szefem KPK, które jest uważane za „innego urzędnika państwa” w swoim czasie
mianowania zgodnie z artykułem 170 (4) i artykułem 98 (15) Konstytucji.

Przed dzisiejszym orzeczeniem sądu statutowego Komisja Wyborcza i Rzecznik Praw Obywatelskich oddzielnie orzekali, że szef NCPO nie jest „drugim urzędnikiem państwowym”. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie bez przeprowadzania dochodzenia, uzasadniając, że jest to kwestia legalności.

Zauważyli, dla jasności, że w Tajlandii „inny urzędnik państwowy” różni się pod względem prawnym od „urzędnika państwowego”.

Źródło: Thaiger, Thai PBS world

Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/