Thomas Cook na skraju załamania finansowego, na całym świecie może utknąć 600,000 XNUMX turystów

LONDYN: Ewentualne bankructwo brytyjskiego touroperatora Thomasa Cooka, który w niedzielę walczył o przetrwanie, byłoby bombą dla europejskich wczasowiczów i wywołałoby gigantyczną operację repatriacyjną.

Oto konsekwencje dla turystów w przypadku upadku 178-letniego giganta.

Co się dzieje w przypadku bankructwa?

Jeśli nękana walka firma nie zdobędzie 200 milionów funtów na ratowanie lub nie znajdzie alternatywnego planu, będzie musiała złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w Wielkiej Brytanii.

Działalność grupy natychmiast ustałaby, zmuszając biura podróży do zamknięcia, uziemiając samoloty i pozostawiając 22,000 9,000 globalnych pracowników grupy, z których XNUMX XNUMX jest w Wielkiej Brytanii, bez pracy.

Dyrektorzy, prawdopodobnie z firm audytorskich, zostaną powołani, aby spróbować znaleźć nabywcę, zrestrukturyzować jego zadłużenie lub sprzedać aktywa.

Około 600,000 150,000 turystów na całym świecie musiałoby zostać repatriowanych, w tym XNUMX XNUMX Brytyjczyków, co czyni ją największą tego typu operacją w kraju od czasów II wojny światowej.

Operacja może potrwać dwa tygodnie, maksymalny czas trwania większości pakietów Thomasa Cooka.

Kto poprowadziłby operację?

Za organizację repatriacji odpowiadałby Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA), tak jak miało to miejsce podczas bankructwa brytyjskich linii lotniczych Monarch w październiku 2017 roku.

Oczekuje się, że rachunek wyniesie kilka miliardów funtów, w tym 600 milionów funtów w samej Wielkiej Brytanii.

CAA opracowała już plan awaryjny o nazwie „Operacja Matterhorn”, nazwany na cześć amerykańskiej operacji bombardowania sił japońskich podczas II wojny światowej.

Wczasowiczom, których to dotyczy, zostanie podany numer telefonu.

Jakie zabezpieczenia mają wczasowicze?

Thomas Cook zapewnił swoich brytyjskich klientów, że chroni ich „gwarancja ATOL”.

System ten, oparty na dyrektywie europejskiej, jest zarządzany przez CAA i obejmuje turystów, którzy wykupili wycieczki all-inclusive z przelotami i hotelami.

Turyści już na wakacjach będą mogli zakończyć pobyt, a następnie wrócić jak zwykle, wraz z innymi firmami świadczącymi usługi.

Ci, którzy jeszcze nie wyjechali, otrzymają zwrot pieniędzy lub zaoferują alternatywne wakacje.

Europejska dyrektywa w sprawie zorganizowanych podróży ma zastosowanie do turystów zorganizowanych, którzy dokonali rezerwacji w innych krajach UE, gwarantując zwrot pieniędzy i powrót do kraju w przypadku bankructwa.

CAA obiecało, że zrobią wszystko, aby w wyznaczonym dniu sprowadzić turystów z powrotem.

Podróżni, którzy kupili tylko bilety lotnicze od Thomas Cook, nie są objęci ubezpieczeniem ATOL, ale mogą zwrócić się do dostawcy karty kredytowej lub ubezpieczyciela o zwrot pieniędzy.

Pattaya News zauważa, że ​​według ich strony internetowej Thomas Cook przywozi do Tajlandii ponad 100,000 XNUMX turystów rocznie, głównie do Phuket i Bangkoku.

Źródło: Bangkok Post

Zapisz się!
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/