Artykuł gościnny: Ożywienie gospodarcze w Azji Południowo-Wschodniej

ZDJĘCIE: DestinAsian

Biuro Analiz Makroekonomicznych SEAN+3 przewiduje, że Azja Południowo-Wschodnia osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 4.9% w 2023 roku.

Kraje Azji Południowo-Wschodniej stoją przed wyzwaniami, od presji inflacyjnej po pandemię Covid-19 i zakłócenia w łańcuchu dostaw.

John Woods, dyrektor ds. inwestycji Credit Suisse w regionie Azji i Pacyfiku, ostrzegł przed dużą zmiennością kursów walut i podwyżkami stóp procentowych.

Istnieją również podziały na całym świecie, które mają wpływ na gospodarkę regionalną i światową, od kryzysu rosyjsko-ukraińskiego po niestabilne relacje amerykańsko-chińskie.

Podczas 17. szczytu Azji Wschodniej w listopadzie 2022 r. wietnamski premier Pham Minh Chinh powtórzył, jak ogromne znaczenie ma ożywienie gospodarcze, które obraca się wokół płynnych łańcuchów dostaw, zrównoważonego rozwoju i otwartych rynków gospodarczych.

Turystyka i cyfryzacja to również kluczowe elementy, które pobudzą gospodarkę Azji Południowo-Wschodniej.

Tesla chce ustanowić swoje możliwości produkcji pojazdów elektrycznych w Indonezji, wykorzystując ogromne rezerwy rudy niklu w Azji Południowo-Wschodniej.

Na 14. szczycie trójkąta wzrostu Indonezja-Malezja-Tajlandia, który odbył się w listopadzie 2022 r., prezydent Indonezji Joko Widodo podkreślił zrównoważony rozwój jako jeden z kluczowych czynników ożywienia gospodarczego w Azji Południowo-Wschodniej.

Obecnie kraje ASEAN są w dużym stopniu uzależnione od tradycyjnych źródeł energii.

Niemniej jednak prezydent Indonezji wezwał kraje ASEAN do przyspieszenia przyjęcia ram rozwoju zielonego miasta na lata 2019-2036 i wykorzystania czystej i odnawialnej energii, która według przewidywań ma osiągnąć 35% wszystkich źródeł energii do 2025 r.

Nie tak dawno Laos i Singapur podpisały memorandum o współpracy w zakresie dystrybucji i pomiarów energii odnawialnej w Laosie.

W czerwcu 2022 roku Singapur sprowadził energię wodną z Laosu, rodzaj energii odnawialnej.

Ożywienie gospodarcze Tajlandii zależy od turystyki zagranicznej, ponieważ stanowi ona około 12% jej produktu krajowego brutto.

Tajlandzka Narodowa Rada Rozwoju Gospodarczego i Społecznego przewiduje, że przychody z turystyki zagranicznej wzrosną w tym roku do 1.2 biliona bahtów, przy ponad dwukrotnym podwojeniu liczby wizyt turystycznych do 23.5 miliona przyjazdów.

Wzrost zagranicznych przyjazdów turystycznych byłby znacznie pobudzony przez tańszy baht i szybkie ponowne otwarcie granic przez Chiny.

Cyfrowa transformacja Azji Południowo-Wschodniej byłaby kluczowa dla ożywienia gospodarczego.

W listopadzie 2022 r. banki centralne Indonezji, Malezji, Filipin, Singapuru i Tajlandii podpisały protokół ustaleń w sprawie regionalnej transgranicznej łączności płatniczej.

Poprawa regionalnej integracji płatności zapewni integrację i umożliwi transgraniczne transakcje między tymi krajami Azji Południowo-Wschodniej, aby były tańsze, szybsze i bardziej przejrzyste.


Integracja płatności transgranicznych, która obejmuje mechanizmy transferu środków, takie jak kody QR i szybkie płatności, pobudziłaby również integrację gospodarczą i działalność poprzez stymulowanie inwestycji, turystyki i handlu.

W przyszłości ta inicjatywa cyfrowa może obejmować inne narody Azji Południowo-Wschodniej.

Warto również zauważyć, że pierwszorzędne znaczenie mają stosunki dwustronne z głównymi partnerami handlowymi, takimi jak Chiny i Unia Europejska.

Chiny i ASEAN są dla siebie największymi partnerami handlowymi. W ciągu pierwszych 10 miesięcy ubiegłego roku dwustronna wymiana handlowa między ASEAN a Chinami wyniosła 798.4 mld USD.

Obie strony mogą jeszcze bardziej wykorzystać swoje bliskie więzi i ściśle współpracować w kilku obszarach, aby przyspieszyć ożywienie gospodarcze.

Na szczycie ASEAN, który odbył się w Kambodży w listopadzie 2022 r., ustępujący premier Chin Li Keqiang powtórzył, że Chiny będą ściśle współpracować z ASEAN w zakresie cyfryzacji, transformacji energetycznej i handlu.

Chiński premier zaapelował także o dalszą koordynację polityki makroekonomicznej z państwami ASEAN.

Na 29. Spotkaniu Przywódców Gospodarczych APEC prezydent Chin Xi Jinping powtórzył, że Chiny będą ściśle współpracować z krajami ASEAN w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Chiny zainwestowały w autostradę Phnom Penh-Sihanoukville Expressway i China-Laos Railway, które zostały otwarte w ostatnich latach.

W ramach chińskiej inicjatywy Belt and Road Chiny budują również połączenie kolejowe wschodniego wybrzeża Malezji oraz linię kolejową Chiny-Laos-Tajlandia.

Podczas 10. szczytu biznesowego ASEAN-UE, który odbył się w grudniu 2022 r., prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. ponownie podkreślił ogromne znaczenie bliskich więzi gospodarczych między ASEAN a Unią Europejską.

Obecnie istnieje kilka inicjatyw mających na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarczej między dwoma blokami.

Na przykład program prac ASEAN-UE w zakresie handlu i inwestycji na lata 2022-2023 zawiera plan, który pomoże rozwiązać wyzwania gospodarcze i wykorzystać nowe możliwości biznesowe.

Podczas pamiątkowego szczytu UE-ASEAN, który odbył się w grudniu 2022 r., prezydent Indonezji Joko Widodo zachęcił oba bloki do skupienia się na integracji, działalności gospodarczej o wartości dodanej i zrównoważonym rozwoju.

Prezydent Indonezji podkreślił również, że obie strony mogą współpracować na rzecz rozwoju zielonych technologii i energii odnawialnej.

Ekonomiści Standard Chartered przewidywali na początku tego miesiąca, że ​​w 2023 roku Azja Południowo-Wschodnia będzie miała jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. To więcej niż średnia światowa.

Imię i nazwisko pisarza: Ong Bo Yang

Opis sprzedawcy

Obecnie jestem studentem studiów magisterskich na kierunku Master of Science in Program and Project Management na University of Warwick.

Napisałem 23 artykuły dla 14 Asean News Media, w tym kambodżańskiego The Phnom Penh Post, filipińskiego Daily Tribune, singapurskiego The Business Times, tajlandzkiego Bangkok Post i wietnamskiego VNExpress.

Moje opublikowane artykuły można zobaczyć pod tym linkiem:

https://linktr.ee/aseanwriter

Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/