Artykuł gościnny: Medical Bytes Tajlandia Numer 89: Dobra rozmowa

 

Pierwotnie opublikowane 4 czerwca 2023 r.

  1. Nick, 42-letni Farang mieszkający w Tajlandii, skontaktował się ze mną 21st Maj 2023, dzień po wyjściu ze szpitala. 

Najwyraźniej Nick odczuwał sporadyczny ból w prawym dolnym kwadrancie brzucha i ból w lewej dolnej części klatki piersiowej, który promieniował do pleców i nadbrzusza. Ogólnie źle się czuł przez dwa tygodnie. 

Został przyjęty do szpitala i leczony przez gastroenterologa, który zlecił patologię, patrz zdjęcia 1 i 2, USG jamy brzusznej, patrz zdjęcie 3, oraz tomografię komputerową jamy brzusznej Nicka, patrz zdjęcie 4. Przeszedł także kolonoskopię, patrz zdjęcie 5.

  1. Wyniki patologii z 1 i 2 wskazują, że Nick miał podwyższony poziom bilirubiny, a jego wątroba była uszkodzona (podwyższony poziom ALT i fosfatazy alkalicznej). Ponadto jego liczba białych krwinek była nieprawidłowa, co sugeruje stan zapalny i/lub infekcję. 

USG wykazało liczne kamienie żółciowe, tomografia jamy brzusznej potwierdziła liczne, 7-8 mm kamienie żółciowe. Kolonoskopia wykazała łagodną uchyłkowatość okrężnicy.

  1. Poprosiłem Nicka, aby przesłał mi zdjęcie przepisanych mu leków, patrz zdjęcie 6, które składało się z dicyklominy; na skurcze żołądka i zespół jelita drażliwego, Nexium; w celu zmniejszenia kwasu żołądkowego i Myoxan, przeciwskurczowy mięśni gładkich. 

Nick opuścił szpital bez diagnozy; był niespokojny i rozczarowany. I tak powinien był; przepisane leki miały zmniejszyć poziom kwasu w jego żołądku i wszelkie związane z tym skurcze mięśni gładkich. 

Ta decyzja kierownictwa, podjęta przez specjalistę, była „złą decyzją”.

  1. Rozmawiałem z Nickiem 21st Móc. Wyjaśniłem mu powagę jego stanu. Jego badania krwi wykazały, że cierpiał na poważne konsekwencje z powodu kamieni żółciowych. Niedrożność wywołana przez kamienie żółciowe powodowała ból w dolnej części klatki piersiowej, nadbrzusza i pleców. Poradziłem Nickowi natychmiastowe usunięcie pęcherzyka żółciowego. 
  2. Woreczek żółciowy, znany medycznie jako pęcherzyk żółciowy, jest wydrążonym narządem w kształcie gruszki, który spływa do przewodu pęcherzykowego, stamtąd do przewodu żółciowego wspólnego, a ostatecznie do jelita cienkiego. 

Po spożyciu tłuszczu pęcherzyk żółciowy kurczy się, aby wypchnąć jego zawartość, sole żółciowe, do przewodu pęcherzykowego i dalej. (Sole kwasów żółciowych emulgują tłuszcz i ułatwiają jego trawienie). 

Duże i małe kamienie żółciowe zwykle nie stanowią problemu; małe kamienie swobodnie przechodzą przez kanały; duże kamienie są zbyt duże, aby wejść do kanału. Pozostają w pęcherzyku żółciowym. 

U osób młodszych przewód pęcherzykowy, patrz zdjęcie 7, ma średnicę około 6 mm. Kamienie żółciowe o średnicy 7-8 mm są potencjalnie niebezpieczne: gdy pęcherzyk żółciowy kurczy się, kamienie o średnicy 7-8 mm mogą zostać wepchnięte do przewodu pęcherzykowego, powodując niedrożność przewodu. Powoduje to zapalenie pęcherzyka żółciowego; Zapalenie pęcherzyka żółciowego. 

Kamień blokujący przewód żółciowy wspólny powoduje wstępujące zapalenie dróg żółciowych, które uszkadza wątrobę. 

Kamień blokujący dolny przewód żółciowy wspólny będzie utrudniał odpływ trzustki, powodując zapalenie trzustki.

  1. Nick miał wizytę u chirurga po południu 23 majard. Tak jak się spodziewałem, chirurg nie chciał usunąć pęcherzyka żółciowego. Nick zadzwonił do mnie i przełączył chirurga na głośnomówiący. Natychmiastowa reakcja chirurga: „Ból podbrzusza nie jest spowodowany kamieniami żółciowymi. Wyjaśniłem, że Nick cierpi na przewlekłą niedrożność odpływu z pęcherzyka żółciowego, co powoduje podwyższony poziom bilirubiny, uszkodzenie wątroby i ból trzustki. Chirurg pozostał spekulacyjny i oporny. Aby zbadać przyczynę bólu podbrzusza Nicka, zasugerowałem to; po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego Nicka chirurg mógł obrócić lunetę w kierunku podbrzusza, aby zwizualizować prawy dolny kwadrant Nicka. Chirurg przyznał, że to dobry pomysł. 
  2. Nicka operowano następnego ranka o godzinie 06:00, 24 majath

Pęcherzyk żółciowy i znajdujące się w nim kamienie zostały pomyślnie usunięte, patrz zdjęcie 8. Przyczyna bólu w dolnej części brzucha Nicka; zrosty po wyrostku robaczkowym. Zostały one wydane, zobacz filmy. 

Powrót do zdrowia Nicka był szybki. Ze szpitala został wypisany 26 majath, kiedy czuł się, cytuję: „100 razy lepiej”.

  1. Raport histopatologiczny dotyczący pęcherzyka żółciowego Nicka potwierdził, że cierpi on na przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego. Próbka krwi pobrana tydzień po operacji wykazała, że ​​wątroba Nicka wraca do zdrowia, a jego trzustka jest prawidłowa.  

Szybka pomoc w trudnej sytuacji Nicka uwolniła go od lat chronicznego bólu i złego stanu zdrowia. 

W żargonie medycznym było to „dobre wezwanie”.

Poprzedni jest stałym gościnnym kawałkiem Doca Martyna. Jego wypowiedzi i opinie są jego własnymi.

Zapisz się!
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/