6 tajskich rolników w regionie Isaan umiera z powodu epidemii gorączki glebowej

Krajowy —

Mieszkańcy północno-wschodniego regionu Tajlandii, zwłaszcza czterech prowincji Isaan, zmagają się z epidemią melioidozy, znanej również jako „gorączka glebowa”, z którą zgłoszono prawie 600 przypadków i sześć ofiar śmiertelnych.

Według tajskiego Departamentu Kontroli Chorób melioidoza wywoływana przez bakterię „Burkholderia pseudomallei” jest powszechnie spotykana w glebie, wodzie, polach ryżowych, ogrodach warzywnych i plantacjach kauczuku w całej Tajlandii. Zakażenie może nastąpić trzema drogami: bezpośrednim kontaktem ze skażoną glebą lub wodą, spożyciem skażonej żywności lub wody oraz wdychaniem pyłu z gleby zawierającej bakterie.

Meliodoza jest obecnie w fazie wiosennej i powoduje obawy wśród tajskich gabinetów lekarskich.

Według stanu na 21 października 2023 r. w dolnym północno-wschodnim regionie od 582 stycznia 1 r. zgłoszono łącznie 2023 przypadki melioidozy. Wśród dotkniętych prowincji największą liczbę przypadków odnotowano w Buri Ram – 336, w wyniku czego cztery zgony. Tuż za nim znajduje się Nakhon Ratchasima z 93 przypadkami i dwiema ofiarami śmiertelnymi. Surin zgłosił 106 przypadków bez ofiar śmiertelnych, podczas gdy Chaiyaphum odnotował 47 przypadków bez ofiar śmiertelnych.

Doktor Taweechai Wisanuyothin, dyrektor 9. Biura Kontroli Chorób w Nakhon Ratchasima, wydał ostrzeżenie, wzywając rolników do podjęcia natychmiastowych środków ostrożności, unikając bezpośredniego narażenia na błoto, powstrzymując się od brodzenia w wodzie i zachowując ostrożność.

Lekarz stwierdził, że objawy meliodozy zwykle pojawiają się 1–21 dni po zakażeniu, chociaż w niektórych przypadkach mogą pozostać bezobjawowe przez dłuższy czas, w zależności od stopnia narażenia na bakterie i indywidualnej odpowiedzi immunologicznej.

Choroba ma szeroki zakres objawów, w tym wysoką gorączkę, zmiany skórne lub problemy z oddychaniem. Może również wpływać na wiele narządów jednocześnie, co może prowadzić do śmierci.

Dr Taweechai zasugerował, że aby zapobiegać melioidozie, szczególnie wśród rolników, należy unikać brodzenia w wodzie i narażenia na błoto. Jeśli to konieczne, załóż buty lub plastikowe osłony na buty, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi z wodą. W przypadku jakichkolwiek ran należy je przykryć wodoodpornym materiałem. Dodatkowo po pracy należy niezwłocznie umyć i oczyścić ciało oraz zawsze pić czystą lub przegotowaną wodę.

Jeśli wystąpi nagła wysoka gorączka, silny ból głowy i ból mięśni, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską i poinformować o tym pracownika służby zdrowia. Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z infolinią Departamentu Kontroli Chorób pod numerem 1422.
-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=

Nie zapomnij zapisać się do naszego newslettera i otrzymuj wszystkie nasze wiadomości dostarczane do Ciebie w jednym e-mailu bez spamu. Kliknij tutaj! LUB wpisz poniżej swój e-mail!

Obraz po treści postu
Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.