Tajlandia tworzy centrum alarmowe na wypadek zbliżającego się kryzysu związanego z mgłą

BANGKOK (NNT) – Ministerstwo Zdrowia Publicznego utworzyło Centrum Operacji Kryzysowych (EOC), aby zająć się krytycznym problemem zanieczyszczenia mgłą, którego intensywność będzie się według prognoz nasilać, szczególnie w regionie północnym.

Stały Sekretarz ds. Zdrowia Publicznego dr Opas Karnkawinpong potwierdził ciągłe wyzwanie, jakie stanowią PM2.5, ultradrobne cząsteczki pyłu uważane za szkodliwe dla zdrowia. Chociaż sezonowe deszcze złagodziły obecnie problem w Bangkoku, wzorce sugerują jego odrodzenie w dalszej części roku i trwające do połowy marca. Oczekiwane bardziej suche i cieplejsze warunki mogą przyczynić się do zwiększonego ryzyka pożarów lasów, pogłębiając problemy z jakością powietrza.

Celem EOC jest współpraca z innymi agencjami w celu uważnego monitorowania warunków środowiskowych i skutków zdrowotnych. Zagrożenia dla zdrowia obejmują krótkotrwałe podrażnienie dróg oddechowych i skóry, a także zwiększone ryzyko wystąpienia z czasem poważnych chorób, takich jak choroby serca i nowotwory. Osobom szczególnie narażonym, w tym osobom starszym i dzieciom, zaleca się pozostanie w pomieszczeniach zamkniętych, najlepiej w obszarach wyposażonych w oczyszczacze powietrza.

Dr Opas podkreśliła znaczenie zajęcia się pierwotnymi przyczynami zanieczyszczenia PM2.5, które są przede wszystkim powiązane z emisjami pojazdów i działalnością przemysłową. Zgodnie z tymi wysiłkami Ministerstwo zmierza w kierunku rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, w tym instalacji paneli słonecznych i przyszłego wykorzystania pojazdów elektrycznych jako karetek pogotowia w państwowych placówkach opieki zdrowotnej, aby walczyć z kryzysem związanym z zanieczyszczeniem.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.