Rząd Tajlandii ostrzega przed gwałtownymi powodziami i ulewnymi deszczami w 26 prowincjach w dniach 18–25 maja

Krajowy-

W dniu 17 maja 2024 r. Karom Phonphonklang, zastępca rzecznika rządu Tajlandii, oświadczył, że rząd wydał ostrzeżenie dla społeczeństwa, aby zachowało czujność w związku z gwałtownymi powodziami i spływem wody w okresie od 18 do 25 maja.

Według Departamentu Zapobiegania i Łagodzenia Katastrof (DDPM) potencjalnie dotkniętych może być 26 prowincji wysokiego ryzyka, w tym 11 w regionie północnym, 4 w regionie centralnym i 11 w regionie południowym.

18 maja Tajski Departament Meteorologii wydał prognozę pogody na okres od 20 do 23 maja, wskazującą, że południowo-zachodni monsun obejmujący Morze Andamańskie, Tajlandię i Zatokę Tajlandzką będzie się umacniał.

Dodatkowo od 22 do 26 maja komora niskiego ciśnienia pokryje Zatokę Mataban w Birmie i oczekuje się, że będzie się nasilać, powodując zwiększone opady deszczu i ulewne deszcze w niektórych obszarach Tajlandii.

Bardzo ulewne opady deszczu wystąpią w niektórych obszarach zachodniej części regionów północnych i centralnych, a także na zachodnim wybrzeżu regionu południowego.

Zalecono społeczeństwu zachowanie ostrożności w związku z intensywnymi lub bardzo intensywnymi opadami deszczu oraz nagromadzonymi opadami deszczu, które mogą spowodować gwałtowne powodzie i spływy wód, zwłaszcza na obszarach podgórskich w pobliżu dróg wodnych i w regionach nisko położonych.

Wiatr i fale na Morzu Andamańskim i w Zatoce Tajlandzkiej będą się nasilać od 21 do 26 maja. W górnej części Morza Andamańskiego fale będą miały wysokość od dwóch do trzech metrów, a podczas burzy – ponad trzy metry.

W dolnej części Morza Andamańskiego fale będą miały wysokość około dwóch metrów, a podczas burzy ponad dwa metry. W Zatoce Tajlandzkiej fale miałyby wysokość jednego metra i od jednego do dwóch metrów na morzu, przy czym w czasie burzy fale przekraczałyby dwa metry.

Żeglarze z górnego Morza Andamańskiego powinni powstrzymać się od żeglowania, natomiast żeglarze z dolnego Morza Andamańskiego i Zatoki Tajlandzkiej powinni zachować ostrożność i unikać żeglowania w obszarach narażonych na burze.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.