Minister zdrowia Tajlandii przedstawia plan przeklasyfikowania kwiatów konopi indyjskich na narkotyk typu 5 do końca 2024 r.

FOTO: Prachachat

Krajowy-

W dniu 23 maja 2024 r. pan Somsak Thepsuthin, tajski Minister Zdrowia Publicznego, zwrócił się do krajowych mediów w sprawie propozycji Premiera dotyczącej przeklasyfikowania kwiatów konopi indyjskich na nielegalny narkotyk typu 5.

Rząd dąży do wykorzystania konopi indyjskich wyłącznie do celów medycznych i zdrowotnych, aby wygenerować wartość ekonomiczną. Oczekuje się, że proces składania wniosków zakończy się do końca 2024 r.

Zdaniem pana Somsaka, przygotowanie niezbędnego ustawodawstwa będzie obejmować dwie ustawy podporządkowane. Pierwsza ustawa, ogłoszona przez Ministerstwo Zdrowia Publicznego, będzie oznaczać „roślinę konopi indyjskich” jako narkotyk typu 5 w rozumieniu Kodeksu Narkotycznego, z wyłączeniem niektórych części: liści, gałęzi, korzeni, łodyg i nasion. Zasadniczo sprawi to, że kwiaty lub pąki staną się nielegalną częścią narkotyczną.

Konopie nie staną się ponownie nielegalnym narkotykiem, dodał Somsak. Oznacza to również, że CBD nie będzie nielegalnym narkotykiem.

Druga ustawa określi przepisy dotyczące uprawy, posiadania, importu, eksportu lub używania konopi indyjskich.

Projekt tych przepisów musi być zgodny z obowiązującymi przepisami prawa Tajlandii i polityką rządu. Pan Somsak podkreślił, że przepisy muszą jasno określać cele i treść dalszego postępowania.

Proponowany projekt ustawy podporządkowanej obejmuje trzy główne cele:

  1. Uprawa, posiadanie, import, eksport lub konsumpcja konopi indyjskich musi mieć wyłącznie cele medyczne, leczenie pacjentów, badania lub podobne zastosowania, a nie cele rekreacyjne.
  2. Proces kwalifikacyjny dotyczący wydawania zezwoleń na używanie konopi indyjskich musi być jasny, proporcjonalny i zgodny z przepisami.
  3. Rozporządzenia ministerialne należy ogłaszać opinii publicznej z wyprzedzeniem, aby zapewnić obywatelom i osobom używającym konopi indyjskich czas na dostosowanie się i przestrzeganie.

Somsak stwierdził, że procesy te nie byłyby zbyt skomplikowane ani trudne dla obecnych przychodni i sklepów z prawdziwą medyczną marihuaną i nie powinny zakłócać pracy użytkowników, którzy naprawdę potrzebują konopi indyjskich ze względów medycznych.

W międzyczasie działacze zwolennicy konopi indyjskich w dalszym ciągu protestują przeciwko uznawaniu pąków konopi indyjskich za nielegalny narkotyk i mają nadzieję na kompromis z Ministrem Zdrowia Publicznego przed wprowadzeniem ostatecznych przepisów, wzywając zamiast tego do wprowadzenia lepszych przepisów.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.