Niedobór umiejętności w Tajlandii: słabe umiejętności cyfrowe i umiejętności czytania i pisania mogą kosztować tajską gospodarkę 3.3 biliona bahtów rocznie

Krajowy-

3 czerwca 2024 r. Danucha Pichayanan, Sekretarz Generalny Krajowej Rady Rozwoju Gospodarczego i Społecznego (NESDC), ogłosił statystyki dotyczące zatrudnienia za pierwszy kwartał 2024 r. Z danych wynika, że ​​łączna liczba zatrudnionych wyniosła 39.6 mln, co oznacza niewielki spadek o 0.1% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zdaniem Danuchy poza sezonem zatrudnienie w rolnictwie spadło znacząco, bo o 5.7%. Natomiast w innych branżach odnotowywano ciągły wzrost zatrudnienia. Warto zauważyć, że branża hotelarsko-restauracyjna odnotowała wzrost zatrudnienia o 10.6%, natomiast branża budowlana odnotowała wzrost zatrudnienia o 5%.

Prywatne firmy zareagowały na politykę rządu Tajlandii dotyczącą podwyższenia płacy minimalnej ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r., podnosząc pensje pracowników średnio o 0.5%, podnosząc średnie miesięczne wynagrodzenie do 13,789 0.4 bahtów. Jednakże ogólne średnie wynagrodzenie spadło o 15,052% do XNUMX XNUMX bahtów miesięcznie. Pomimo tego nominalnego spadku, płace realne poprawiły się w wyniku obniżenia inflacji.

Stopa bezrobocia w I kwartale 2024 r. wykazała poprawę, a liczba bezrobotnych spadła o 3.2% do ponad 410,000 tys. Spadek ten wynikał głównie z mniejszej liczby bezrobotnych absolwentów studiów licencjackich z doświadczeniem zawodowym. Jednak największy wzrost bezrobocia zaobserwowano wśród nowych absolwentów w wieku 20-24 lat, którzy stanowili jednocześnie największy odsetek bezrobotnych.

Danucha wyraził zaniepokojenie niedoborem wykwalifikowanych pracowników w Tajlandii, co może mieć długoterminowe konsekwencje dla gospodarki narodowej. Badanie oceny umiejętności osób dorosłych w Tajlandii (ASAT) wykazało, że ponad 64.7% osób ma umiejętności czytania i pisania poniżej średniej, a ponad 74.1% posiada umiejętności cyfrowe poniżej średniej.

Oznacza to, że znaczna część dorosłych Tajlandii w wieku produkcyjnym ma trudności z podstawowym czytaniem i obsługą komputera.

Ponadto w badaniu danych statystycznych dotyczących mediów społecznościowych zatytułowanym „We are Social” Tajlandia znalazła się na 39. miejscu z 63 krajów pod względem umiejętności cyfrowych. Danucha podkreślił, że niewydajne umiejętności cyfrowe mogą potencjalnie prowadzić do strat gospodarczych w Tajlandii sięgających do 3.3 biliona bahtów rocznie.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.