Przeglądy tajskiego Trybunału Konstytucyjnego posuwają się do przodu w sprawie rozwiązania partii i kontrowersji w sprawie nominacji premiera

Krajowy —

W dniu 12 czerwca 2024 r. Tajski Trybunał Konstytucyjny odbył cotygodniowe posiedzenie, na którym odniósł się do spraw dotyczących rzekomego obalenia rządu przez Partię Ruchu Naprzód (MFP) oraz petycji złożonej przez 40 senatorów kwestionujących kwalifikacje tajskiej premier Sretthy Thavisin w następstwie kontrowersyjne powołanie Pichita Chuenbana na ministra przy Kancelarii Premiera.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył wniosek Komisji Wyborczej (KE), złożony przez sekretarza partii politycznej, domagający się rozwiązania MFP. Wniosek KE obejmuje zakaz kandydowania w wyborach członkom komitetu wykonawczego partii oraz zakaz rejestracji nowej partii przez 10 lat.

Działanie to wynika z zarzutów, że działania partii mają na celu obalenie reżimu demokratycznego, którego głową państwa jest Jego Królewska Mość Król.

Sąd nakazał KE przedstawienie listy świadków i dowodów do dnia 17 czerwca 2024 r. Aby ułatwić rozpatrzenie sprawy, Biuro Trybunału Konstytucyjnego przeprowadzi dalsze badania i przedstawi ustalenia na kolejnej rozprawie wyznaczonej na 18 czerwca 2024 r.

Tymczasem sąd rozpatrzył skargę złożoną przez Prezydenta Senatu, reprezentującą poglądy 40 senatorów. Twierdzą, że Mianowanie przez Sretthę Pichita Chuenbana, który został wcześniej skazany przez Sąd Najwyższy na sześć miesięcy więzienia za obrazę sądu, narusza konstytucyjne standardy uczciwości i etyki.

Sąd nakazał obu stronom przedstawienie list świadków i dowodów do dnia 17 czerwca 2024 r. Aby ułatwić rozpatrzenie sprawy, Biuro Trybunału Konstytucyjnego przeprowadzi dalsze badania i przedstawi ustalenia na kolejnej rozprawie wyznaczonej na dzień 18 czerwca 2024 r.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.