Większość opinii publicznej na temat projektu ustawy sprzeciwia się propozycji ponownego zalegalizowania konopi indyjskich w Tajlandii, twierdzi Minister Zdrowia Publicznego

Krajowy —

W dniu 13 czerwca 2024 r. tajski Minister Zdrowia Publicznego Somsak Thepsuthin przedstawił aktualne informacje na temat konsultacji społecznych, które odbyły się w dniach 11–25 czerwca, dotyczących projektu mającego na celu przeklasyfikowanie konopi indyjskich na nielegalny narkotyk typu 5, co zasadniczo oznaczałoby rekryminalizację konopi indyjskich w Tajlandii.

Somsak zauważył, że większość opinii publicznej jak dotąd sprzeciwia się ponownemu sklasyfikowaniu konopi indyjskich jako nielegalnego narkotyku, a wiele osób twierdzi, że woli, aby konopie indyjskie były regulowane i opodatkowane jak alkohol czy papierosy. Zachęcał jednak do dalszego udziału społeczeństwa, podkreślając, że wszystkie uwagi zostaną rozpatrzone przed sfinalizowaniem jakiegokolwiek projektu prawnego.

Przeczytaj o Ministerstwie Zdrowia Publicznego, które zwróciło się do opinii publicznej o opinię w sprawie zmiany klasyfikacji konopi indyjskich w związku z protestami i wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących kontroli narkotyków.

Po ogłoszeniu ostatecznego ogłoszenia dotyczącego konopi indyjskich w Dzienniku Królewskim Ministerstwo Zdrowia Publicznego wyda dalsze rozporządzenia określające zakres i metody legalnego używania konopi indyjskich. Somsak wyjaśnił, że urzędnicy zgromadzą szczegółowe informacje na temat używania konopi indyjskich, aby opracować projekty przepisów wykonawczych, które zostaną wydane po wstępnym ogłoszeniu ministerstwa.

W odpowiedzi na zapytania tajskich mediów krajowych dotyczące tego, czy zmiana klasyfikacji doprowadzi do natychmiastowych aresztowań osób uprawiających konopie indyjskie, Somsak wyjaśnił, że egzekwowanie przepisów nowe regulacje, jeśli ustawa wejdzie w życie, wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku. Do tego czasu wszelkie obecne rośliny konopi indyjskich w sposób naturalny umarłyby ze względu na ich krótką żywotność wynoszącą 90–100 dni.

Zdawał się także sugerować, że nawet jeśli prawo zostanie uchwalone, może istnieć niewielki poziom legalnego posiadania konopi indyjskich, który pozwoli uniknąć aresztowań za niewielkie kwoty.

Odnosząc się do pytania, czy projekt, który nie klasyfikuje nasion konopi indyjskich jako narkotyków, implikuje jeszcze legalizację uprawy roślin w warunkach domowych, Somsak stwierdził, że jest za wcześnie na wyciąganie wniosków. Podkreślił, że dla kształtu ostatecznych przepisów, które zostaną poddane dalszej ocenie przez Komisję Kontroli Narkotyków, kluczowe znaczenie będzie miała opinia społeczna.

Tego samego dnia pan Prasitchai Nunual, sekretarz generalny Sieci na rzecz Kształtowania Przyszłości Tajskiej Konopi, wydał oświadczenie, w którym krytykuje decyzję Ministerstwa Zdrowia Publicznego o przywróceniu konopi indyjskich jako narkotyku typu 5 bez powołania wspólnej komisji ds. fakty.

Przeczytaj o aktywistach popierających konopie indyjskie, którzy świętowali dwa lata legalizacji marihuany, protestując w tajskiej siedzibie rządu i sprzeciwiając się ponownej kryminalizacji.

Twierdzą, że odmowa ta lekceważy zasady rozwiązywania konfliktów międzynarodowych i sugeruje kształtowanie polityki bez podstaw faktycznych. Sieć zajmująca się konopiami indyjskimi utrzymuje, że za tym posunięciem stoi koalicja interesów finansowych lobbujących w rządzie na rzecz monopolizacji kontroli nad konopiami indyjskimi dla korzyści osobistych.

W odpowiedzi sieć ogłosiła chwilową przerwę w protestach, na którą należy się przygotować wielka demonstracja 8 lipca 2024 r. Planują współpracować z sieciami zajmującymi się konopiami indyjskimi w całym kraju, aby odzyskać konopie indyjskie od korporacyjnych monopoli, podkreślając szersze problemy monopolizacji gospodarczej w historii Tajlandii.

Prasitchai zauważył również, że większość opinii na temat zmiany klasyfikacji konopi indyjskich jako narkotyku była jak dotąd negatywna i stwierdził, że rząd powinien ogólnie wysłuchać opinii publicznej i uregulować, a nie zakazać konopi indyjskich.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.