Dziekan Uniwersytetu Rangsit obala twierdzenia o zwiększonej liczbie przypadków psychiatrycznych w wyniku dekryminalizacji konopi indyjskich

Krajowy —

15 czerwca 2024 r. prof. Panthep Puapongphan, dziekan Kolegium Medycyny Orientalnej na Uniwersytecie Rangsit, publicznie odniósł się do tak zwanej dezinformacji dotyczącej rzekomego wzrostu liczby pacjentów psychiatrycznych w następstwie dekryminalizacji konopi indyjskich od 9 czerwca 2022 r.

Komentarze prof. Panthepa pojawiają się w świetle Zastępca rzecznika rządu Karom Phonphonklang ostrzegł ministra zdrowia publicznego Tajlandii Somsaka Thepsuthina w związku z jego dążeniem do przeklasyfikowania konopi indyjskich na narkotyk typu 5.

Prof. Panthep odniósł się do twierdzeń, że dekryminalizacja konopi indyjskich doprowadziła do wzrostu liczby pacjentów psychiatrycznych. Podkreślił, że dane porównujące okresy po dekryminalizacji z rokiem lockdownu 2021 wprowadzają w błąd.

Prof. Panthep zwrócił uwagę, że liczba pacjentów psychiatrycznych i liczby wizyt w szpitalach w naturalny sposób ulegały wahaniom ze względu na pandemię Covid-19, a nie dekryminalizację konopi indyjskich.

Na poparcie tej tezy Krajowa Rada Rozwoju Gospodarczego i Społecznego (NESDC) podała, że ​​liczba osób korzystających z usług psychiatrycznych w 2023 r. (2.9 mln) była podobna do poziomu sprzed pandemii w 19 r. (2019 mln), a nawet niższa niż w 2.8 r. Oznacza to, że wzrostu liczby pacjentów psychiatrycznych nie można bezpośrednio powiązać z dekryminalizacją konopi indyjskich, co jest sprzeczne ze stanowiskiem Somsaka, zauważył prof. Panthep.

Prof. Panthep zauważył również, że od czasu dekryminalizacji konopi indyjskich zmniejszył się odsetek pacjentów psychiatrycznych związanych z metamfetaminą i innymi narkotykami. Dane Ministerstwa Zdrowia Publicznego wykazały stały spadek liczby przypadków leczenia odwykowego w latach 2021–2024, średnio o 26,705 XNUMX przypadków mniej każdego roku, co jeszcze bardziej podważa narrację, jakoby dekryminalizacja konopi indyjskich pogorszyła problemy psychiatryczne.

Ponadto prof. Panthep podkreślił, że skuteczne egzekwowanie prawa i przemyślane regulacje, a nie przeklasyfikowanie konopi indyjskich na nielegalny narkotyk, mają kluczowe znaczenie w rozwiązaniu problemów związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.