Stowarzyszenie Firm Restauracyjnych wzywa premiera Tajlandii do pilnego wprowadzenia bodźców gospodarczych, aby zapobiec dalszym zamknięciom

Krajowy —

W dniu 1 lipca 2024 r. pan Sorathep Rojpotjanaruch, prezes Thai Restaurant Business Association, przesłał list do premier Tajlandii Sretthy Thavisin, wzywając do natychmiastowego rozważenia środków stymulujących gospodarkę, aby zapobiec dalszemu zamykaniu restauracji.

Zamknięcia wielu restauracji wynikały z obecnego, poważnego pogorszenia koniunktury gospodarczej, związanego ze spadkiem siły nabywczej Tajów, rosnącymi kosztami surowców, takich jak świeże warzywa, oraz wysokimi rachunkami za prąd.

W 2019 roku, przed pandemią COVID-19, całkowite przychody tajskiej branży restauracyjnej wyniosły około 420 miliardów bahtów, co stanowi 7% PKB kraju. Od tego czasu koszty produkcji wzrosły o około 50%, a koszty surowców o 20–30%, w tym niezbędnych produktów, takich jak MSG, nabiał i inne główne składniki, stwierdziła Sorathep.

Ponadto oczekuje się, że w 2024 r. sektor działalności restauracyjnej wzrośnie o 4-5%, przy czym wzrost osiągnie cele w pierwszym kwartale. Jednakże od kwietnia wzrost gospodarczy uległ stagnacji, a zamykanie restauracji nadal trwa.

Na przykład zyski znanej restauracji bufetowej w pierwszym kwartale spadły o ponad 143 miliony bahtów, powiedział Sorathep. Mali sprzedawcy uliczni i restauracje należące do MŚP walczą o przetrwanie ze względu na ograniczone zasoby finansowe.

Stowarzyszenie wzywa rząd Tajlandii do podjęcia pilnych działań w celu pobudzenia gospodarki i wsparcia branży restauracyjnej, od ulicznych sprzedawców żywności po restauracje dla MŚP, aby zapobiec dalszym zniszczeniom.

Proponowane pilne środki obejmują:

  1. Zrewiduj przestarzałe przepisy: Zmień prawo zabraniające sprzedaży napojów alkoholowych w restauracjach w godzinach od 2:5 do 1972:XNUMX, rozporządzenie obowiązujące od XNUMX roku.
  2. Obniżenie podatków od nieruchomości: Obniżenie podatków od nieruchomości dla firm restauracyjnych, które są już obciążone wieloma podatkami, w tym stopniowo rosnącą stawką podatku od nieruchomości.
  3. Wdrożenie środków stymulujących wydatki:

– Dla MŚP: Zezwalaj osobom fizycznym na odliczenie do 20,000 100,000 bahtów podatku za wydatki z odpowiednimi rachunkami, a firmom do XNUMX XNUMX bahtów.

– Dla ogółu społeczeństwa: Przekaż 2,000 bahtów na osobę przez trzy miesiące w aplikacji z portfelem cyfrowym do wydania wyłącznie na zakupy żywności, od sprzedawców ulicznych po restauracje dla MŚP.

Stowarzyszenie ma nadzieję, że te środki zapewnią tak potrzebną pomoc i pomogą utrzymać sektor restauracyjny w tych trudnych czasach, zauważyła Sorathep.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.