Tajlandia wyznacza termin jednego miesiąca na aresztowanie i deportację wszystkich cudzoziemców przedłużających pobyt, spodziewane są rygorystyczne kontrole

Bangkok-

 

Wicepremier i minister obrony Tajlandii, Prawit Wongsuwan, polecił wczoraj generałowi dywizji Surachate Hakparnowi, pełniącemu obowiązki szefa Biura Imigracyjnego Tajlandii, rozprawić się z obcokrajowcami, którzy przekraczają swoje wizy lub wykorzystują Tajlandię jako bezpieczną przystań dla działalności przestępczej.

Pol-Generał Surachate Hakparn otrzymał miesiąc na aresztowanie i deportację tysięcy cudzoziemców podejrzanych o nielegalny pobyt w Królestwie, donosi Nation.

Gen. Prawit, który nadzoruje bezpieczeństwo narodowe, wydał rozkaz podczas wczorajszego spotkania agencji bezpieczeństwa wojska, policji i MSW, poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Kongcheep Tantra-Wanit.

Gen. Prawit powiedział generałowi Surachate Hakparnowi, aby zintensyfikował wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa zagranicznym turystom i rozprawił się z międzynarodowymi przestępcami, którzy wkraczają do Królestwa udając turystów.

Biuro Imigracyjne otrzymało polecenie ścisłego egzekwowania prawa, usuwania cudzoziemców bez wiz i przedłużających okres ich ważności oraz deportowania ich w ciągu miesiąca. Kazano sprawdzać, czy cudzoziemcy robiący tu interesy nie wykonują zawodów prawnie zarezerwowanych dla Tajów.

Generał dywizji Pol Surachate Hakparn został niedawno awansowany na stanowisko pełniącego obowiązki szefa Biura Imigracyjnego po tym, jak zainicjował serię nalotów i wyrywkowych kontroli, które do tej pory wykazały, że ponad 1,000 obcokrajowców przekroczyło swoje wizy.

Surachate ma silne powiązania z firmą Prawit, której popularność spada po skandalu z luksusowymi zegarkami. Komendant policji zasłynął ostatnio jako zastępca komendanta policji turystycznej, zwalczając przestępstwa związane z cudzoziemcami.

Tajlandia co roku odwiedza w celach turystycznych ponad 30 milionów turystów. Kraj jest także domem dla milionów udokumentowanych i nieudokumentowanych pracowników migrujących z całego świata. Nielegalny wjazd i przedłużanie pobytu nie są niczym niezwykłym w tym kraju.

Biuro Imigracyjne ogłosiło wczoraj na swojej stronie internetowej, że w okresie od stycznia do sierpnia w Tajlandii mieszkało 1.6 miliona obcokrajowców.

Największą grupę stanowili Kanadyjczycy (9,872), a następnie 9,583 Holendrów, 9,566 Bangladeszu i 9,483 Włochów. Biuro podało, że w tym samym okresie do Królestwa przybyło ponad 10 milionów zagranicznych turystów.

Zgodnie z rozkazem Prawita, Surachate poprowadził wczoraj policję do zatrzymania 22 obywateli krajów afrykańskich i mężczyzny z Birmy na Sukhumvit Soi 3 w Bangkoku, z których niektórzy po prostu spacerowali po ulicy.

Ośmiu z nich miało uporządkowane dokumenty i zostało zwolnionych, a 18-letni Luke Okoli z RPA został oskarżony o posiadanie marihuany i nielegalny wjazd do Królestwa.

29-letni Kevin Asok z Gwinei, 25-letni Ake Dikajvuidi i 27-letni Ramaqami Kapita Mwati z Konga zostali oskarżeni o posiadanie fałszywych paszportów. Dziesięciu innych zostało oskarżonych o nielegalny wjazd do Tajlandii, w tym mężczyzna z Birmy zidentyfikowany jako 22-letni Suneil.

Pozostali to John Omo, lat 26, z Zimbabwe, Chers Igbosonu, lat 24, z Mozambiku, Gabriel Williams, lat 29, z Liberii, Yamoah Gilbert, lat 19 i Boyyant, lat 27, z Ghany, Chibueze Casmir, lat 31, z Nigerii i Masud 23-letni Masata i 19-letni Mongolola Jacques Pilipili z Konga.

Generał Surachate zwołał wczoraj konferencję prasową, aby omówić środki pomocy ofiarom gangów call center i 412 romansów. Powiedział, że operacje policyjne w ciągu ostatnich lat mające na celu stłumienie zagranicznych przestępców przyniosły 27 milionów Bt 133 ofiarom takich przestępstw.

Trwa rozprawa z przestępstwami związanymi z cudzoziemcami, a sąd wydał ponad 600 nakazów aresztowania członków gangów call-center. Ponad 30 przypadków oszustw związanych z romansami jest obecnie przedmiotem dochodzenia.

Ostrzegł, że obywatele Tajlandii zaangażowani w takich przestępców lub ułatwiający ich prowadzenie również zostaną aresztowani.

Fora ekspatriantów i reakcje w mediach społecznościowych były mieszane, jednak wielu długoletnich legalnych emigrantów mocno sugerowało, aby mieć przy sobie kopię paszportu i stempel wjazdowy/wyjazdowy. W Tajlandii legalne jest sprawdzanie statusu paszportu.

ŹRÓDŁONation
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/