Tajlandia podnosi kluczową stopę procentową po raz pierwszy od 2011 r.

BANGKOK — Bank Tajlandii, narodowy bank centralny, podniósł główną stopę procentową po raz pierwszy od 2011 roku, aby złagodzić rosnące obawy finansowe i potencjalną niepewność na rynku związaną ze zbliżającymi się wyborami powszechnymi w lutym.
Po posiedzeniu rady ds. polityki pieniężnej bank podniósł w środę stopę overnight repo o 0.25 punktu procentowego do 1.75%.
Ostatnia podwyżka stóp przez tajlandzki bank centralny miała miejsce w sierpniu 2011 r., a ostatnia zmiana stóp miała miejsce w kwietniu 2015 r., kiedy obniżył on stopę overnight repo z 1.75% do 1.50%.

Za decyzją o podwyżce stóp stały dwa główne czynniki.

Pierwszym była potrzeba okiełznania efektu ubocznego przedłużającej się akomodacyjnej polityki pieniężnej. Niskie stopy procentowe doprowadziły do ​​spekulacyjnych zakupów i poszukiwania zysków na tajskim rynku nieruchomości. To sprawiło, że gospodarka stopniowo stała się bardziej podatna na wstrząsy finansowe, o które coraz bardziej martwił się bank centralny.

W rezultacie bank ogłosił zaostrzenie przepisów dotyczących udzielania kredytów hipotecznych w celu ograniczenia spekulacji nieruchomościami, przy czym 80 stycznia wejdzie w życie 10% limit wartości kredytu do wartości hipoteki na domy o wartości ponad 300,000 milionów bahtów (1 2019 USD). XNUMX.

Jednak „Komitet Polityki Pieniężnej jest zdania, że ​​same środki makroostrożnościowe nie są wystarczające, aby powstrzymać takie ryzyko”, powiedział Tim Leelahaphan, ekonomista ze Standard Chartered Bank.

Drugim czynnikiem wzrostu jest chęć budowania przestrzeni politycznej. „To niemal naturalna tendencja każdego banku centralnego do podnoszenia stóp procentowych, gdy ich gospodarka jest solidna, aby zaoszczędzić miejsce na poluzowanie monetarne w przyszłości”, powiedział Yoichiro Yamaguchi, główny ekonomista w Sumitomo Mitsui Banking Corporation.

Chociaż wzrost drugiej co do wielkości gospodarki Azji Południowo-Wschodniej zwolnił do 3.3% w ujęciu rocznym w kwartale lipiec-wrzesień, z 4.6% w kwartale kwiecień-czerwiec, bank centralny uważa, że ​​gospodarka jest silna.

„Zbliżające się wybory powszechne to duża niepewność dla gospodarki Tajlandii”, powiedział Yamaguchi. „Bank centralny chciał zapewnić miejsce na poluzowanie polityki pieniężnej przed wyborami, aby bank dysponował środkiem [wdrożonym] w celu wsparcia gospodarki Tajlandii, jeśli w procesie wyborczym wydarzy się coś negatywnego”.

Inflacja w Tajlandii pozostaje niska. Główny indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w listopadzie o 0.99% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Było to poniżej rocznego celu inflacyjnego banku centralnego, który wynosi od 1% do 4%.

Chociaż niższa cena ropy może być powiązana z niską inflacją, decyzja Banku Tajlandii w sprawie stóp sugeruje, że tym razem postanowił zaradzić niestabilności finansowej i zbudować przestrzeń polityczną nad utrzymaniem stałej inflacji.

Decyzja banku o podniesieniu głównej stopy była zgodna z oczekiwaniami rynku, przy niewielkiej reakcji ze strony rynków akcji i walut, a podwyżka została już stopniowo wyceniona. Na ostatnim posiedzeniu w sprawie polityki w listopadzie komisja głosowała cztery do trzech za utrzymaniem stopę procentową, podczas gdy we wrześniu wynik był silniejszy od pięciu do dwóch, aby utrzymać się na stałym poziomie.

W Azji Południowo-Wschodniej banki centralne, takie jak Bank Indonesia i Bangko Sentral ng Pilipinas, zostały zmuszone do ciągłego zaostrzania polityki, aby chronić swoje waluty przed spadkiem z powodu jastrzębiej polityki Rezerwy Federalnej USA.

Bank Tajlandii raczej nie pójdzie tą samą ścieżką, ponieważ krajowa waluta jest stosunkowo stabilna w porównaniu do regionalnych konkurentów. Niektórzy ekonomiści spodziewają się kolejnego wzrostu w drugiej połowie przyszłego roku.

 

Zapisz się!
ŹRÓDŁOAzja Nikkei
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/