Sztorm tropikalny Pabuk dociera do lądu, jeden potwierdzony martwy, gdy burza pustoszy południową Tajlandię

Urzędnicy twierdzą, że pierwsza od trzech dekad tropikalna burza w Tajlandii zabiła jedną osobę, która przybyła na południowe wybrzeże, powalając drzewa i zrywając dachy na swojej drodze.

Towarzyszące wiatry wzburzyły wysokie fale i porywy w Zatoce Tajlandzkiej, gdy tropikalna burza Pabuk wylądowała w piątek w dystrykcie Pak Phanang w prowincji Nakhon Si Thammarat.

Drzewa uderzały w domy, powodując rozległe szkody, ponieważ urzędnicy ostrzegali przed ryzykiem gwałtownych powodzi.

Urzędnicy ds. Łagodzenia skutków katastrof powiedzieli, że osoba zabita była wśród załogi łodzi rybackiej, która wywróciła się w silnym wietrze w pobliżu wybrzeża pobliskiej prowincji Pattani. Brakowało jeszcze jednego członka załogi, ale cztery inne były bezpieczne.

Urzędnicy ds. pogody ostrzegali przed ulewnymi ulewami i silnymi wiatrami w 15 prowincjach na południu Tajlandii, gdzie znajduje się jedna z największych na świecie plantacji kauczuku naturalnego i kilka wysp zatłoczonych przez turystów.

Ale w piątek po południu burza zwolniła i skierowała się do prowincji Surat Thani, poinformował w oświadczeniu tajski Departament Meteorologii.

„Oczekuje się, że zmieni się w depresję tropikalną” – dodał. „Ludzie powinni wystrzegać się trudnych warunków, które powodują spływy leśne i gwałtowne powodzie”.

Narodowe Centrum Ostrzegania o Katastrofach wydało również alarmy wokół turystycznych miejscowości plażowych, takich jak Koh Samui i Koh Phangan, wzywając ludzi do opuszczenia obszarów wysokiego ryzyka na wyższe tereny.

Florencja Looi z Al Jazeery, relacjonując z wyspy Koh Samui w piątek w południe, powiedziała, że ​​skutki burzy można było zobaczyć i odczuć w miejscu wakacyjnym.
„Fale są znacznie silniejsze niż normalnie, dochodzą do trzech metrów i docierają znacznie dalej w głąb lądu” – dodała.


W ciągu ostatnich kilku dni 6,176 osób zostało ewakuowanych do schronów w Nakhon Si Thammarat, a także w prowincjach Pattani, Songkhla i Yala, powiedział Departament Zapobiegania i Łagodzenia Katastrof.

Pabuk został opisany jako „niezwykły”, ponieważ „ma miejsce poza sezonem monsunowym w tej części świata”, zauważając, że ostatni raz coś takiego zdarzyło się w Tajlandii trzy dekady temu.

Lotnisko Nakhon Si Thammarat poinformowało, że zostało zamknięte, a tanie linie lotnicze Nok Airlines Pcl poinformowały, że odwołały wszystkie osiem lotów do iz prowincji.


Lotnisko Surat Thani również było zamknięte od piątku po południu do soboty, odwołując loty Nok Airlines, Lion Air i Thai Smile, spółki zależnej narodowego przewoźnika Thai Airways.
Wcześniej Bangkok Airways Pcl poinformował, że odwołał wszystkie loty do iz miejsca wakacyjnego Koh Samui, gdzie również zawieszono usługi promowe.

Krajowa firma energetyczna PTT Exploration and Production Pcl poinformowała, że ​​zawiesiła działalność na Bongkot i Erawan, dwóch największych w kraju złożach gazowych w Zatoce Tajlandzkiej.

ŹRÓDŁOAl Jazeera
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/