Tajlandczycy podnoszący ciężary stoją w obliczu potencjalnego zakazu olimpijskiego po sześciu pozytywnych testach narkotykowych na Mistrzostwach Świata

LONDYN (Reuters) – Tajlandzcy ciężarowcy stoją w obliczu zakazu igrzysk w Tokio 2020 po sześciu pozytywnych testach, w tym dwóch od panujących mistrzów olimpijskich, na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata.

Tajowie zostali złapani, gdy Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) przeprowadziła dodatkowe testy w Kolonii w Niemczech na próbkach pobranych w listopadzie zeszłego roku od „sportowców docelowych” na Mistrzostwach Świata w Turkmenistanie.

Każdemu narodowi z trzema lub więcej pozytywami w roku kalendarzowym grozi zakaz na okres do czterech lat. Tajlandia miała sześć, z 19-osobowej drużyny, na Mistrzostwach Świata, a od grudnia 2017 roku ma jeszcze dwie sprawy dopingowe, które nie zostały rozwiązane.

Kraj był również zamieszany w skandal dopingowy w 2011 roku, kiedy siedem nastoletnich dziewcząt zostało zdyskwalifikowanych po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, z których dwie są wśród sześciu nowych przypadków.

Tajlandia będzie gospodarzem tegorocznych Mistrzostw Świata IWF we wrześniu, ale jeśli zostanie zawieszona, będzie musiała się wycofać.

IWF powiedział w oświadczeniu, że wcześniej zawiesił dziewięć krajów za powtarzające się przestępstwa dopingowe i „nie zawaha się” zrobić tego samego ponownie.

Decyzja zostanie podjęta przez nowy panel sankcji złożony z ekspertów antydopingowych i prawników ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec i Nowej Zelandii.

23 grudnia ogłoszono pierwszych dwóch zwycięzców Mistrzostw Świata Tajlandii – brązową medalistkę wagi superciężkiej Duanganksnorn Chaidee i 17-letniego Teerapata Chomchuena, jedynego mężczyznę w tej szóstce.

Pozostała czwórka, wymieniona w środę przez IWF, to aktualni mistrzowie olimpijscy Sopita Tanasan (48 kg) i Sukanya Srisurat (58 kg) oraz Thunya Sukcharoen i Chitchanok Pulsabsakul.

Srisurat i Pulsabsakul zostali wciągnięci w skandal z 2011 roku i zawieszeni na dwa lata.

Srisurat i Sukcharoen zdobyli złoto mistrzostw świata w Turkmenistanie, gdzie Tajlandia zajęła drugie miejsce za Chinami w tabeli medalowej.

WZÓR DO NAŚLADOWANIA

Na początku tego miesiąca Tajlandzka Federacja Amatorskiego Podnoszenia Ciężarów (TAWA) obchodziła swoje 60.

Boossaba jest sekretarzem generalnym Azjatyckiej Federacji Podnoszenia Ciężarów, a jej mąż Intarat Yodbangtoey jest wiceprezesem IWF.

Boossaba powiedziała w Budapeszcie, że podnoszenie ciężarów jest najpopularniejszym sportem olimpijskim w Tajlandii, a jej sukces w rekrutacji dziewcząt do tego sportu uczynił ją „wzorem do naśladowania”.

TAWA powiedziała w oświadczeniu w mediach społecznościowych, że była „bardzo zaskoczona i zdezorientowana” nowymi pozytywami i że już wszczęła wewnętrzne dochodzenie. „Jeśli okaże się, że są winni, zostaną ukarani” – napisano.

Boosaba nie był od razu dostępny do komentowania, gdy skontaktował się z nim Reuters.

IWF powiedział w oświadczeniu, że przetestował ponad połowę z 600 sportowców na Mistrzostwach Świata 2018, bez żadnych pozytywów.

Następnie przeprowadziła jednak dalszą analizę próbek „docelowych sportowców” w laboratorium antydopingowym w Kolonii, stosując „najbardziej wyrafinowaną dostępną technikę: spektrometrię masową metodą chromatografii gazowej, spalania i stosunku izotopów (GC-C-IRMS)”.

Doprowadziło to do tajskich pozytywów.

Podnoszenie ciężarów jest faktycznie „na okresie próbnym” na Tokio 2020, ponieważ powiedziano mu, że jego miejsce w harmonogramie igrzysk olimpijskich po tym terminie jest poddawane przeglądowi.

IWF zaostrzył swoje procedury antydopingowe i powiedział: „IWF pozostaje zaangażowany we wdrażanie najbardziej zaawansowanych technik testowania, aby zapewnić, że bardzo niewielka mniejszość, która oszukuje, zostanie zidentyfikowana i ukarana.

„Dzięki wysiłkom IWF przeciwko dopingowi przed, w trakcie i po Mistrzostwach Świata IWF w Podnoszeniu Ciężarów 2018, zostało to ponownie udowodnione”.

Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/