Tajlandia broni decyzji o zatrzymaniu piłkarza, obwinia Australię

BANGKOK: Tajlandia broniła w środę (6 lutego) aresztowania bahrajńskiego piłkarza ze statusem uchodźcy w Australii, mówiąc, że urzędnicy zatrzymali go tylko dlatego, że australijskie władze wysłały „czerwone zawiadomienie” Interpolu po tym, jak wszedł na pokład samolotu do Bangkoku.

Sprawa Hakeema Al Araibiego spotkała się z międzynarodową krytyką, ponieważ tajlandzki sąd rozpatruje wniosek o ekstradycję z Bahrajnu dotyczący odbycia przez niego 10-letniego wyroku w związku z powstaniami Arabskiej Wiosny w 2011 roku. Zaprzecza oskarżeniom.

Został aresztowany na międzynarodowym lotnisku w Bangkoku w listopadzie, kiedy wraz z żoną leciał z Australii do Tajlandii na miesiąc miodowy.

25-letni Araibi mówi, że po powrocie do Bahrajnu grozi mu tortura. Mówi, że chce tylko wrócić do Australii, gdzie mieszka od 2014 roku i gra w klubie piłkarskim Melbourne.
Premier Australii Scott Morrison ponownie zaapelował we wtorek o uwolnienie Araibiego i odesłanie go z powrotem do Australii, mówiąc, że był „niespokojny”, widząc zdjęcia Araibiego w kajdanach, gdy przybył na rozprawę sądową na początku tego tygodnia.

Uwięziony piłkarz opuszcza sąd karny w Tajlandii 4 lutego

Tajskie ministerstwo spraw zagranicznych zaktualizowało w środę oświadczenie w tej sprawie, które określiło jako „z udziałem dwóch krajów rywalizujących o opiekę nad Hakeemem”.

 

Powiedział, że Tajlandia zaangażowała się „przypadkowo” dopiero po tym, jak biuro policji, które zajmuje się sprawami Interpolu w Australii, powiadomiło władze Tajlandii, że Araibi wsiadł na pokład samolotu do Bangkoku i był przedmiotem „czerwonego zawiadomienia” zainicjowanego przez Bahrajn.

„Minęło kilka dni po przybyciu pana Hakeema, zanim australijskie władze poinformowały nas, że czerwone ogłoszenie zostało anulowane” – czytamy w oświadczeniu.

„W tym czasie postępowanie sądowe w Tajlandii dotyczące pana Hakeema już się rozpoczęło i nie mogło zostać cofnięte” – powiedział.

Australijska minister spraw zagranicznych Marise Payne wezwała władze Tajlandii do skorzystania z ich dyskrecji w sprawie Araibi.

„Biorąc pod uwagę … że jest stałym mieszkańcem naszego kraju, na drodze do obywatelstwa, zachęciliśmy rząd Bahrajnu, aby nie składał wniosku o ekstradycję, i zachęciliśmy rząd Tajlandii do skorzystania z przysługującej mu swobody uznania ”, powiedziała Australian Broadcasting Corporation z Samoa.
Australijskie biuro spraw wewnętrznych potwierdziło w grudniu, że policja federalna poinformowała władze tajlandzkie, że osoba z czerwonym zawiadomieniem jest w drodze do Tajlandii, ale nie poinformowała, czy biuro wiedziało, że Araibi ma status uchodźcy.

Prokurator generalny Tajlandii ma przeprowadzić briefing informacyjny w tej sprawie w środę.

Araibi został skazany za wandalizm na posterunku policji podczas protestów antyrządowych w Bahrajnie w 2011 roku i po ucieczce został skazany na 10 lat więzienia zaocznie.
Zaprzecza oskarżeniom, mówiąc, że grał w transmitowanym przez telewizję meczu piłki nożnej w czasie ataku na posterunek policji.

Nowojorski Human Rights Watch powiedział, że Araibi był torturowany przez władze Bahrajnu z powodu działalności politycznej jego brata podczas powstania Arabskiej Wiosny w 2011 roku.
Władze Bahrajnu zaprzeczają oskarżeniom o tortury.

Przeczytaj więcej na https://www.channelnewsasia.com/news/asia/thailand-blames-australia-for-arrest-of-refugee-bahraini-footballer-11206492

ŹRÓDŁOWiadomości kanałowe Azja
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/