Tajlandia broni decyzji o zatrzymaniu piłkarza, obwinia Australię

BANGKOK: W środę (6 lutego) Tajlandia broniła się przed aresztowaniem bahrajńskiego piłkarza posiadającego status uchodźcy w Australii, twierdząc, że urzędnicy zatrzymali go jedynie dlatego, że władze australijskie wysłały do ​​Interpolu „czerwone zawiadomienie” po tym, jak wszedł na pokład samolotu lecącego do Bangkoku.

Sprawa Hakeema Al Araibiego spotkała się z międzynarodową krytyką, ponieważ tajski sąd rozpatruje wniosek Bahrajnu o ekstradycję w celu odbycia przez niego 10-letniego wyroku w związku z powstaniami Arabskiej Wiosny w 2011 r. Zaprzecza oskarżeniom.

Został aresztowany na międzynarodowym lotnisku w Bangkoku w listopadzie, kiedy leciał z żoną z Australii do Tajlandii na miesiąc miodowy.

25-letni Araibi twierdzi, że w przypadku powrotu do Bahrajnu grożą mu tortury. Mówi, że chce jedynie wrócić do Australii, gdzie mieszka od 2014 roku i gra w klubie piłkarskim z Melbourne.
Premier Australii Scott Morrison ponownie wezwał we wtorek do uwolnienia Araibiego i odesłania go z powrotem do Australii, mówiąc, że „zaniepokoił go” widok zdjęć Araibiego w kajdanach, gdy przybył na rozprawę sądową na początku tego tygodnia.

Uwięziony piłkarz opuszcza sąd karny w Tajlandii 4 lutego

W środę tajskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało oświadczenie w tej sprawie, które określiło jako „dotyczące dwóch krajów rywalizujących o opiekę nad panem Hakeemem”.

 

Stwierdzono, że Tajlandia zaangażowała się w tę sprawę „przez przypadek” po tym, jak biuro policji zajmujące się sprawami Interpolu w Australii powiadomiło władze tajskie, że Araibi wszedł na pokład samolotu lecącego do Bangkoku i był objęty „czerwonym zawiadomieniem” wszczętym przez Bahrajn.

„Minęło kilka dni od przybycia pana Hakeema, zanim władze australijskie poinformowały nas, że czerwony zawiadomienie zostało anulowane” – czytamy w oświadczeniu.

„W tym czasie postępowanie sądowe w Tajlandii dotyczące pana Hakeema już się rozpoczęło i nie mogło zostać unieważnione” – stwierdzono.

Minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne wezwała władze Tajlandii, aby w sprawie Araibiego skorzystały ze swobody uznania.

„Biorąc pod uwagę… że jest on stałym rezydentem naszego kraju i znajduje się na drodze do obywatelstwa, zachęcaliśmy rząd Bahrajnu, aby nie przystępował do rozpatrywania wniosku o ekstradycję, a także zachęcaliśmy rząd Tajlandii, aby skorzystał z przysługującej mu swobody ”- powiedziała Australian Broadcasting Corporation z Samoa.
Australijskie biuro spraw wewnętrznych potwierdziło w grudniu, że policja federalna powiadomiła władze Tajlandii, że osoba z czerwonym zawiadomieniem jest w drodze do Tajlandii, ale nie podała, czy biuro wiedziało, że Araibi ma status uchodźcy.

W środę prokurator generalny Tajlandii zorganizuje konferencję prasową w tej sprawie.

Araibi został skazany za zniszczenie komisariatu policji podczas antyrządowych protestów w Bahrajnie w 2011 r., a po ucieczce został skazany zaocznie na 10 lat więzienia.
Zaprzecza oskarżeniom, twierdząc, że w momencie ataku na komisariat brał udział w transmitowanym w telewizji meczu piłki nożnej.

Organizacja Human Rights Watch z siedzibą w Nowym Jorku podała, że ​​Araibi był torturowany przez władze Bahrajnu z powodu działalności politycznej jego brata podczas powstania Arabskiej Wiosny w 2011 roku.
Władze Bahrajnu zaprzeczają zarzutom stosowania tortur.

Przeczytaj więcej na https://www.channelnewsasia.com/news/asia/thailand-blames-australia-for-arrest-of-refugee-bahraini-footballer-11206492

Obraz po treści postu
ŹRÓDŁOWiadomości kanałowe Azja
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/