20 września wchodzi w życie nowe tajskie prawo, w którym policja nie może skonfiskować prawa jazdy

Tajlandia-

From September 20, a driver stopped for a traffic violation under Thailand’s new Land Traffic Act can no longer be asked to surrender his or her licence to the police.

However, the new law stipulates that drivers must carry a driving licence, a photocopy of the licence, or electronic information about the licence at all times and be able to show it to the police on request.

Thai PBS World reports that traffic police will still have the authority to hand out on-the-spot fines and when the driver is not present, such as in the case of illegal parking, a ticket may be left on the vehicle or posted to the registered address of the owner, along with evidence of the traffic violation.

Source: Thai PBS World

ŹRÓDŁOThai PBS world
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem mediów TPN od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał również w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Jego doświadczenie obejmuje sprzedaż detaliczną, HR i zarządzanie operacjami, a od wielu lat pisze o nowościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i odwiedza ten kraj jako regularny gość od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt z nami poniżej. Historie prosimy o e-mail Pattayanewseditor@gmail.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/