Cudzoziemka przyłapana na siedmioletnim przedłużeniu pobytu w Pattaya

Naew Na and Thaivisa reported that Chonburi immigration and the tourist police had arrested a Turkmenistan woman and a Russian man on long overstays in Thailand on Friday the 13th of September. 

The 37 year old woman was stopped outside a hotel in Pattaya on Friday and was found to have overstayed by 2,675 days. 

Also on Friday a 45 year old Russian man on overstay of 683 days was arrested in the Pratumnak area of the resort. 

The Pattaya News notes that both were random checks of passports in the area and that it is Thai law to have a proper copy of your passport and entry stamp with you at all times.

Pan Adam Judd jest współwłaścicielem mediów TPN od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał również w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Jego doświadczenie obejmuje sprzedaż detaliczną, HR i zarządzanie operacjami, a od wielu lat pisze o nowościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad ośmiu lat jako pełnoetatowy rezydent, jest dobrze znany lokalnie i odwiedza ten kraj jako regularny gość od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt z nami poniżej. Historie prosimy o e-mail Pattayanewseditor@gmail.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/