Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchamia globalny plan pomocy humanitarnej Covid-19

Komunikat prasowy

Globalny plan reagowania humanitarnego na COVID-19

Globalne podejście to jedyny sposób na walkę z COVID-19, mówi ONZ, uruchamiając plan pomocy humanitarnej

  • Szef organizacji humanitarnych ONZ ostrzega, że ​​brak pomocy najbardziej narażonym krajom w walce z koronawirusem może narazić miliony ludzi na niebezpieczeństwo i pozwolić wirusowi swobodnie krążyć po całym świecie.
  • ONZ uruchamia globalną akcję humanitarną o wartości 2 miliardów USD w celu zwalczania COVID-19 w 51 krajach w Ameryce Południowej, Afryce, na Bliskim Wschodzie iw Azji.
  • Wezwano rządy do zobowiązania się do pełnego wspierania globalnego planu pomocy humanitarnej, przy jednoczesnym utrzymaniu finansowania istniejących apeli humanitarnych.

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres dzisiaj [środa, 25 marca] uruchomiła skoordynowany globalny plan działań humanitarnych o wartości 2 miliardów dolarów w celu zwalczania COVID-19 w niektórych z najbardziej narażonych krajów na świecie w celu ochrony milionów ludzi i powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa po całym świecie.

COVID-19 zabił ponad 16,000 400,000 osób na całym świecie, a zgłoszono prawie XNUMX XNUMX przypadków. Ma przyczółek na całym świecie i obecnie dociera do krajów, które już wcześniej borykały się z kryzysem humanitarnym z powodu konfliktów, klęsk żywiołowych i zmian klimatu.

Plan reagowania zostanie wdrożony przez agencje ONZ, a międzynarodowe organizacje pozarządowe i konsorcja organizacji pozarządowych będą odgrywać bezpośrednią rolę w reagowaniu. To będzie:

  • dostarczyć niezbędny sprzęt laboratoryjny do testów na obecność wirusa oraz środki medyczne do leczenia ludzi;
  • instalować stanowiska do mycia rąk w obozach i osadach;
  • prowadzić publiczne kampanie informacyjne, jak chronić siebie i innych przed wirusem; oraz
  • stworzyć mosty powietrzne i węzły w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej, aby przenosić pracowników organizacji humanitarnych i zaopatrzenie tam, gdzie są najbardziej potrzebni.

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres powiedział:

„COVID-19 zagraża całej ludzkości – więc cała ludzkość musi walczyć. Odpowiedzi poszczególnych krajów nie wystarczą.

„Musimy przyjść z pomocą najbardziej narażonym – milionom ludzi, którzy są najmniej zdolni do ochrony. To kwestia podstawowej solidarności międzyludzkiej. Jest to również kluczowe w walce z wirusem. To jest moment, w którym należy stanąć w obronie bezbronnych”.

Podsekretarz generalny ds. humanitarnych Mark Lowcock powiedział:

„COVID-19 już wywrócił do góry nogami życie w niektórych z najbogatszych krajów świata. Obecnie dociera do miejsc, w których ludzie mieszkają w strefach działań wojennych, nie mają łatwego dostępu do czystej wody i mydła i nie mają nadziei na łóżko szpitalne, jeśli zachorują w stanie krytycznym.

„Pozostawienie najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych krajów świata własnemu losowi byłoby zarówno okrutne, jak i nierozsądne. Jeśli pozwolimy koronawirusowi swobodnie rozprzestrzeniać się w tych miejscach, narazimy miliony na wysokie ryzyko, całe regiony pogrążą się w chaosie, a wirus będzie miał możliwość ponownego okrążenia globu.

„Kraje walczące z pandemią w domu słusznie traktują priorytetowo ludzi żyjących we własnych społecznościach. Ale brutalna prawda jest taka, że ​​nie uda im się ochronić własnego narodu, jeśli nie podejmą działań teraz, aby pomóc najuboższym krajom chronić się.

„Naszym priorytetem jest pomoc tym krajom w przygotowaniu się i kontynuowaniu pomocy milionom ludzi, którzy polegają na pomocy humanitarnej ONZ, aby przetrwać. Odpowiednio finansowane, nasze globalne działania reagowania wyposażą organizacje humanitarne w narzędzia do walki z wirusem, ratowania życia i powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19 na całym świecie”.

Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział:

„Wirus rozprzestrzenia się obecnie w krajach o słabych systemach opieki zdrowotnej, w tym w niektórych, które już borykają się z kryzysami humanitarnymi. Te kraje potrzebują naszego wsparcia – z solidarności, ale także po to, by chronić nas wszystkich i pomóc w stłumieniu tej pandemii. Jednocześnie nie wolno nam walczyć z pandemią kosztem innych humanitarnych sytuacji kryzysowych związanych ze zdrowiem”.

Dyrektor Wykonawcza UNICEF Henrietta H. Fore powiedziała:

„Dzieci są ukrytymi ofiarami pandemii COVID-19. Blokady i zamykanie szkół mają wpływ na ich edukację, zdrowie psychiczne i dostęp do podstawowych usług zdrowotnych. Ryzyko wyzysku i nadużyć jest większe niż kiedykolwiek, zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewcząt. Konsekwencje dla dzieci będących w ruchu lub przeżywających konflikty będą zupełnie inne niż te, które kiedykolwiek widzieliśmy. Nie wolno nam ich zawieść”.

Podczas wirtualnej inauguracji globalnego planu reagowania humanitarnego na COVID-19 do Sekretarza Generalnego ONZ za pośrednictwem łącza wideo dołączył pan Lowcock, dr Tedros i pani Fore.

Wspólnie wezwali państwa członkowskie ONZ do zobowiązania się do powstrzymania wpływu COVID-19 w krajach podatnych na zagrożenia i powstrzymania wirusa na całym świecie poprzez udzielenie jak największego poparcia dla planu, przy jednoczesnym utrzymaniu podstawowego wsparcia dla istniejących apeli humanitarnych, które pomagają ponad 100 milionów ludzi, którzy już teraz polegają na pomocy humanitarnej ONZ, aby przeżyć.

Ostrzeżono państwa członkowskie, że jakiekolwiek przekierowanie finansowania z istniejących operacji humanitarnych stworzy środowisko, w którym cholera, odra i zapalenie opon mózgowych mogą się rozwijać, w którym jeszcze więcej dzieci będzie niedożywionych i w którym ekstremiści będą mogli przejąć kontrolę – środowisko, które byłoby idealnym siedliskiem koronawirusa.

Aby rozpocząć plan reagowania, pan Lowcock przekazał dodatkowe 60 milionów dolarów z Centralnego Funduszu Reagowania Kryzysowego ONZ (CERF). Dzięki temu wsparcie CERF dla akcji humanitarnych w odpowiedzi na pandemię COVID-19 wynosi 75 milionów dolarów. Ponadto połączone fundusze krajowe przeznaczyły dotychczas ponad 3 miliony dolarów.

Ta nowa alokacja CERF – jedna z największych w historii – będzie wspierać: WFP w celu zapewnienia ciągłości łańcuchów dostaw i transportu pracowników organizacji humanitarnych i towarów humanitarnych; WHO do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii; oraz inne agencje zapewniające pomoc humanitarną i ochronę osobom najbardziej dotkniętym pandemią, w tym kobietom i dziewczętom, uchodźcom i osobom wewnętrznie przesiedlonym. Wsparcie obejmie działania związane z bezpieczeństwem żywnościowym, zdrowiem fizycznym i psychicznym, wodą i urządzeniami sanitarnymi, żywieniem i ochroną.

Uwagi dla redaktorów

1. Globalny plan pomocy humanitarnej w związku z COVID-19 można znaleźć tutaj: [ https://reliefweb.int/report/world/global-humanitarian-response-plan-covid-19-april-december-2020]

2. Globalny plan pomocy humanitarnej COVID-19 będzie koordynowany przez Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej.

3. Łączy wymagania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA), UN-Habitat , Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i Światowy Program Żywnościowy (WFP).

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z:

OCHA Nowy Jork: Zoe Paxton, + 1 917 297 1542, paxton@un.org

OCHA Genewa: Jens Laerke, +41 79 472 9750, laerke@un.org

Zapisz się!
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/