Tajlandia obniżyła swój wynik w amerykańskim raporcie dotyczącym handlu ludźmi ze względu na niezajęcie się kwestią pracy przymusowej pracowników migrujących

Poniżej znajduje się komunikat prasowy Grupy Roboczej ds. Owoców Morza. Ich wypowiedzi i opinie są ich własnymi.

Waszyngton, DC – Departament Stanu USA opublikował swoje Raport dotyczący handlu ludźmi (TIP) z 2021 r w czwartek, obniżając Tajlandię do listy obserwacyjnej poziomu 2. W raporcie stwierdzono, że rząd Tajlandii nie wykazał ogólnego zwiększenia wysiłków na rzecz zwalczania handlu ludźmi w porównaniu z poprzednim rokiem ani nie zajął się skutecznie pracą przymusową pracowników migrujących. Liczne raporty i dochodzenia wskazywały Tajlandię na nadużycia w pracy i handel pracownikami migrującymi, szczególnie w Wędkarskieowoce morza, i część garderoby sektory. Tajlandia była wymieniona jako Tier 2 przez trzy lata wcześniej, a ta decyzja o obniżeniu jest ważnym dowodem na to, że rządowi nie udało się w wystarczającym stopniu rozwiązać tego problemu.

W kwietniu Grupa Robocza ds. Owoców Morza — globalna koalicja 30 organizacji pracowniczych, zajmujących się prawami człowieka i ochroną środowiska — przesłane uwagi do Departamentu Stanu USA zalecającego obniżenie statusu Tajlandii do listy obserwacyjnej poziomu 2. Grupa robocza zauważyła, że ​​Tajlandia nie spełniła minimalnych standardów określonych w amerykańskiej ustawie o ochronie ofiar handlu ludźmi z 2000 r.

Raport US 2021 TIP zwraca uwagę na krytyczne kwestie, które doprowadziły do ​​tego obniżenia, w tym:

  • Rząd Tajlandii wszczął znacznie mniej dochodzeń w sprawie handlu ludźmi, ścigał mniej podejrzanych i skazał mniej handlarzy w 2020 r. niż rok wcześniej.
  • Pomimo szeroko rozpowszechnionych doniesień, że praca przymusowa była powszechna wśród pracowników migrujących w wielu gałęziach przemysłu w Tajlandii, rząd zidentyfikował niewielką liczbę ofiar handlu ludźmi w porównaniu ze skalą problemu, urzędnikom często brakowało zrozumienia handlu ludźmi, a rządowi brakowało standardowych procedur aby inspektorzy pracy kierowali potencjalne sprawy do organów ścigania.
  • Władze Tajlandii nigdy nie zgłosiły zidentyfikowania ofiary handlu ludźmi w wyniku inspekcji statków rybackich przeprowadzonych w portach.
  • Korupcja i oficjalne współudział nadal utrudniały działania przeciwko handlowi ludźmi.
  • Prawo pracy uniemożliwiało pracownikom migrującym tworzenie związków zawodowych, które mogły dodatkowo przyczynić się do wyzysku.
  • Tajlandzkie przepisy karne dotyczące zniesławienia nadal umożliwiają firmom wnoszenie oskarżeń przeciwko potencjalnym ofiarom i rzecznikom, w tym poprzez strategiczne procesy sądowe przeciwko udziałowi społeczeństwa, co spowodowało, że adwokaci stanęli w obliczu wieloletniego nękania prawnego.
  • Pracownicy sektora przetwórstwa owoców morza i rybołówstwa w coraz większym stopniu byli zmuszani do pracy w nadgodzinach w wyniku rosnącego popytu na owoce morza o przedłużonej trwałości podczas pandemii, a także niebezpiecznych warunków pracy. Właściciele statków, brokerzy i starsi członkowie załogi statków zmuszają mężczyzn i chłopców z Tajlandii, Birmy, Kambodży, Wietnamu i Indonezji do pracy przymusowej na tajlandzkich i zagranicznych łodziach rybackich.

W odpowiedzi na tę decyzję Jennifer Rosenbaum, dyrektor wykonawcza Global Labor Justice-International Labor Rights Forum (GLJ-ILRF) skomentowała: 

„Obniżony status Tajlandii w raporcie TIP 2021 odzwierciedla dobrze udokumentowane i niepokojące trendy. Ten obniżony status jest zgodny z wycofaniem przez rząd USA preferencji handlowych opartych na skrajnym wykorzystywaniu praw pracowniczych, zwłaszcza w sektorze rybołówstwa iw stosunku do pracowników migrujących. Wzywamy rząd Tajlandii do podjęcia konkretnych kroków w celu promowania wolności zrzeszania się, w tym do ratyfikacji konwencji MOP nr 87 i 98 jako silnego antidotum na problemy związane z pracą przymusową i handlem ludźmi. Ochrona wolności zrzeszania się musi być również stosowana w sposób niedyskryminacyjny, bez względu na status migracyjny”.

Adisorn Kaerdmongol, koordynator Migrant Working Group (MWG) skomentował: 

„COVID-19 ujawnił podstawowe słabości infrastruktury zwalczania handlu ludźmi w Tajlandii, w szczególności sposób, w jaki nie dostrzega ona powiązań między handlem ludźmi a legalizacją pracowników migrujących. Zamiast zrozumieć, w jaki sposób potencjalne ofiary handlu ludźmi, takie jak pracownicy migrujący, byłyby jeszcze bardziej narażone w obliczu pandemii, rząd zamiast tego spotęgował bezbronność pracowników, intensyfikując ich działania w celu rozprawienia się z pracownikami nieposiadającymi dokumentów i pracownikami z nieważnymi dokumentami, aby pochwalić się swoimi wysiłkami powstrzymać COVID-19. Aresztowani pracownicy byli deportowani bez sprawdzania, niezależnie od tego, czy mogli pracować przymusowo w czasie, gdy COVID-19 nasilił trudności gospodarcze, które z kolei miały tendencję do pogarszania się praw człowieka i łamania praw pracowniczych”.

Papop Siamhan, Dyrektor Fundacji Praw Człowieka i Rozwoju (HRDF) skomentował: 

„Nadużycia i wyzysk pracowników migrujących w sektorze rybołówstwa są trwałe i trwają. Jak podkreśla raport TIP, rybakom grozi kradzież zarobków, praca bez umów, regularne zaciąganie długów u pośredników i pracodawców, praca od 18 do 20 godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu i bez odpowiedniej żywności, wody lub środków groźby i przemoc fizyczna ze strony kapitanów. Miejmy nadzieję, że ta bardzo odpowiednia obniżka skłoni rząd Tajlandii do ostatecznego pociągnięcia właścicieli statków rybackich do odpowiedzialności za nadużycia, jakich codziennie dopuszczają się wobec migrujących rybaków”.

Działacz na rzecz praw pracowników migrujących (nazwisko utajnione ze względów bezpieczeństwa):

„Zwłaszcza biorąc pod uwagę sposób, w jaki rząd Tajlandii zarządzał migrantami przy użyciu ram bezpieczeństwa zgodnie z przepisami dotyczącymi kontroli COVID-19, zaobserwowaliśmy jedynie wzrost bezbronności migrantów i pogorszenie ich praw. Okleina ulepszeń, która doprowadziła do wcześniejszej aktualizacji raportu TIP, została usunięta, a Tajlandia słusznie wróciła na listę obserwacyjną poziomu 2. Pozostają podstawowe kwestie, które nie zostały rozwiązane, i tylko ulepszenia w tych kwestiach, takie jak umożliwienie migrantom organizowania się w związki zawodowe i zreformowany system rejestracji, pokażą, że rząd Tajlandii jest naprawdę zaangażowany w ochronę praw pracowników migrujących i zapobieganie handlowi ludźmi”.

https://laborrights.org/releases/thailand-downgraded-us-trafficking-persons-report-due-failure-address-forced-labor-migrant

Wysyłanie
recenzja użytkownika
0 (0 głosów)
Zapisz się!
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN Media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce, ale mieszkał także w Dallas, Sarasocie i Portsmouth. Ma doświadczenie w sprzedaży detalicznej, HR i zarządzaniu operacjami. Od wielu lat pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od ponad dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie prosimy o e-mail Editor@ThePattayanews.com O nas: https://thepattayanews.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thepattayanews.com/contact-us/