Projekt ustawy o kryminalizacji tortur i wymuszonych zaginięć przeszedł wczoraj trzecie czytanie w tajskim parlamencie

FOTO: Prachathai

Bangkok -

Wczoraj, 23 lutego, tajski parlament głosował nad projektem ustawy kryminalizującej tortury i wymuszone zaginięcia w drugim i trzecim czytaniu.

Głosowanie zakończyło się 359 głosami za, przy 1 głosie wstrzymującym się, a 2 zdecydowały się nie głosować. Izba Reprezentantów głosowała również za włączeniem wszelkich okrutnych, nieludzkich lub poniżających praktyk do zarzutów karnych, które zostaną dodane do projektu ustawy przez komisję redakcyjną przed skierowaniem go do Senatu do ostatecznego rozpatrzenia, prawdopodobnie w maju.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, stanie się ona prawną zmianą w tajskim prawie, kwestionującą rzekome praktyki państwa polegające na tajnym przetrzymywaniu i torturowaniu ludzi, zwłaszcza polityków w kraju. Umożliwiłoby to również rodzinom ofiar legalne składanie skarg i dochodzenie odszkodowania od władz.

Zdaniem wielu grup i działaczy na rzecz praw człowieka, wzrost liczby nieznanych zaginięć działaczy politycznych ma miejsce dyskretnie w „demokratycznym” rządzie. Ostatnim znanym przypadkiem był tajski działacz prodemokratyczny, który sam wygnał się do Kambodży, Wanchalearm Satsaksit, który według doniesień zaginął w czerwcu 2020 r. Chociaż prodemokratyczni protestujący w Tajlandii w dalszym ciągu publicznie informowali o Wanchalearmie, co w pewnym stopniu podniosło świadomość i podniosło kwestię egzekwowania prawa zniknięcia nie można było podjąć żadnych działań prawnych ani oficjalnego dochodzenia.

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=–=–=–=–==-

Potrzebujesz ubezpieczenia Covid-19 na następną podróż do Tajlandii? Kliknij tutaj.

Śledź nas na Facebook

Dołącz do nas na LINE, aby złamać alerty!

Zapisz się!
Nie Meechukhun
National News Writer w The Pattaya News od września 2020 r. do października 2022 r. Urodzona i wychowana w Bangkoku, Nop lubi opowiadać historie o swoim rodzinnym mieście słowami i obrazami. Jej doświadczenie edukacyjne w Stanach Zjednoczonych i pasja do dziennikarstwa ukształtowały jej autentyczne zainteresowania społeczeństwem, polityką, edukacją, kulturą i sztuką.