13 Jaskinia Dzików: Park Narodowy Tham Luang otwiera dla turystów głębsze komory za kontrowersyjne opłaty za wstęp

Chiang Rai-

W dniu 18 grudnia 2023 r. pan Chutidet Kamonchanut, dyrektor Biura Zarządzania Obszarem Chronionym nr 15, zorganizował konferencję prasową po otwarciu dla turystów możliwości zwiedzania głębszych komór z kontrowersyjną opłatą za wstęp w Parku Narodowym Tham Luang w Mae Sai , Chiang Rai.

Chutidet publicznie ujawnił, że turyści nadal mogą zwiedzać pierwszą komorę na głębokości około 200 metrów za darmo. Natomiast za drugą i trzecią komorę na głębokości odpowiednio 653 m i 715 m pobierane byłyby opłaty za wstęp w wysokości 950 bahtów dla Tajów i 1,500 bahtów dla obcokrajowców.


Według Chutidet powodem były dodatkowe zabezpieczenia, które wymagały specjalistów od jaskiń i innej specjalistycznej wiedzy w połączeniu z pięcioma osobami do prowadzenia grupy składającej się z mniej niż dziesięciu turystów w dwóch sekcjach dziennie.

Podczas wyprawy jaskiniowej zgłoszono, że będzie tam odcinek wspinaczkowy po linie o długości od 4 do 5 metrów i czołganie się wąskimi kanałami. Co więcej, profesjonalni przewodnicy opisali ratowanie po drodze 13 dzików – zauważył Chutidet.

Pomimo kontrowersji w Internecie po ogłoszeniu cen, wielu zagranicznych turystów poprosiło o zwiedzanie jaskini bez obaw o cenę, ponieważ była ona dla nich przystępna, powiedział Chutidet.

Dlatego cena jest stosunkowo rozsądna, ponieważ wydatki zostaną podzielone pomiędzy profesjonalnych przewodników, utrzymanie jaskini, fundusze socjalne, ubezpieczenie i inne różne wydatki, podsumował Chutidet.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.